Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Дирекция "Административни, финансови и правни дейности"
Адрес: обл. Шумен, общ. Шумен, гр. Шумен, УЛ. "Съединение" № 71 ЕТ.3, п.к. 9700
Код за междуселищно избиране: 054
Телефон за връзка: (054)856 501
Факс: (054)876840
Адрес на електронна поща: riosv@riosv-shumen.eu
Работно време: Гъвкаво работно време, от 09:00 до 17:30, Гъвкаво работно време без прекъсване на обяд между 12,00 и 12,30 часа
ПроцедураОператорът на предприятие/съоръжение с нисък рисков потенциал е длъжен да разработи политика за предотвратяване на големи аварии и да осигури нейното правилно прилагане посредством подходящи средства, структури и система за управление на мерките за безопасност, както и да изготви доклад за политиката за предотвратяване на големи аварии (ДППГА), в който да изложи съответната политика и системата за управление на мерките за безопасност. Изготвеният доклад, както и всяка негова актуализация се подава до директора на РИОСВ, на чиято територия се намира предприятието/съоръжението с нисък рисков потенциал. Директорът на РИОСВ или оправомощено от него длъжностно лице с мотивирано решение потвърждава или отказва да потвърди пълнотата и съответствието на доклада с изискванията на нормативната уредба.
Изискванията, необходимите документи и процедурата по предоставяне на услугата са описани в чл.106 от ЗООС и Наредбата за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и за ограничаване на последствията от тях (чл. 1, ал. 1, т.3 и ал. 2, т. 5, 7 и 10; чл. 2, т.3 и чл. 11, ал.1 и 3).
За предприятия/съоръжения с нисък рисков потенциал ДППГА по чл.1, ал.1, т.3 от Наредбата за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и за ограничаване на последствията от тях се изготвя от оператора съгласно приложение №2 (части А и Б) от нея и се подава до директора на РИОСВ, на чиято територия се намира предприятието/съоръжението, в два еднообразни екземпляра на хартиен и на електронен носител.
Докладът за политиката за предотвратяване на големи аварии може да бъде предоставен в изпълнение на изискванията на чл. 106, ал. 1 от ЗООС във вид на електронен документ по смисъла на ЗЕДЕУУ, ако авторството на оператора, изготвил ДППГА, е доказано чрез квалифициран електронен подпис, съгласно условията на глава трета от ЗЕДЕУУ.
Оператор на ново, съществуващо или друго предприятие/съоръжение с нисък рисков потенциал изготвя и подава ДППГА и всяка негова актуализация до директора на РИОСВ, на чиято територия се намира предприятието/съоръжението.
Докладът за политика за предотвратяване на големи аварии на ново предприятие/съоръжение с нисък рисков потенциал се подава от оператора до директора на РИОСВ в срок до три месеца преди въвеждане в експлоатация на предприятието/съоръжението или преди изменения в него, които водят до промяна в списъка на опасните вещества.
Директорът на РИОСВ или оправомощено от него длъжностно лице оповестява на интернет страницата на РИОСВ внесеният от оператора ДППГА и всяка негова актуализация и осигурява достъп на засегнатата общественост до него за срок от 14 дни, след което изготвя и оповестява на интернет страницата на РИОСВ проект на решение по чл.106, ал.4 от ЗООС. Когато могат да бъдат засегнати повърхностни и/или подземни води или водни обекти, в същия срок директорът на РИОСВ уведомява по служебен път директора на съответната басейнова дирекция.
Директорът на РИОСВ или оправомощено от него длъжностно лице в 20-дневен срок от получаване на ДППГА и всяка негова актуализация с мотивирано решение потвърждава или отказва да потвърди пълнотата и съответствието на доклада с изискванията на наредбата по чл.103, ал.9 от ЗООС или уведомява писмено оператора за допуснатите грешки и непълноти във формата и съдържанието на ДППГА и определя срок до един месец за отстраняването им. При необходимост директорът на РИОСВ може да изиска становище от органите по чл.157а, ал.2 от ЗООС относно пълнотата и съответствието на ДППГА.
Закон за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда (ДВ, бр. 91 от 2022 г.)
Наредба за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и ограничаване на последствията от тях
За услугата се заплаща фиксирана такса на стойност 200 лв.За услугата се заплаща фиксирана такса на стойност 200 лв.
Съгласно чл.З, ал.2 от Тарифа за таксите, които се събират в системата на Министерството на околната среда и водите приета с Постановление №136 на Министерския съвет от 2011 г. (обн., ДВ, бр.39 от 2011 г., изм. и доп., бр. 73 и 94 от 2012 г., бр. 2 от 2013 г., бр. 79 от 2014 г., изм. бр. 5 и доп., бр. 59 от 2016 г., изм. и доп., бр. 3 и доп., бр. 63 от 2018 г., бр. 11 и 27 от 2019 г., изм. и доп., бр. 60 от 2020 г., изм., бр. 62 от 2022г.)
Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:
По банков път.
На гише в административно звено за обслужване с банкова карта.
Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:По банков път
На гише в административно звено за обслужване с банкова карта
По електронен път