Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Дирекция "Административно обслужване"
Адрес: обл. София (столица), общ. Столична, гр. София, р-н Средец, ул. "Славянска" № 8, п.к. 1052
Код за междуселищно избиране: 02
Телефон за връзка: (02)940 7001, (02) 940 7327, (02) 940 7331
Адрес на електронна поща: e-docs@mi.government.bg
Работно време: Стандартно работно време, от 09:00 до 17:30, Съгласно чл. 37, ал. 4 от Устройствения правилник на Министерството на икономиката и индустрията, работното време на административните звена, които осъществяват адинистративно обслужване на граждани е от 09.00 ч. до 17.30 ч. Работното време на Центъра за административно обслужване на гражданите e от 9,00 до 17,30 ч. в делнични дни без прекъсване. Телефоните за връзка с ЦАО са на цената на един градски разговор, съгласно тарифата на набиращия абонат.
В звеното е осигурен достъп за хора с увреждания
Подаване на необходимите документи за издаване на разрешения за транзит на продукти, свързани с отбранатаЗа да осъществите транзит на продукти, свързани с отбраната през територията на България, трябва да имате: разрешение за транзит на продукти, свързани с отбраната, издадено от Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към министъра на икономиката.
В разрешението за транзит на продукти, свързани с отбраната се посочва маршрутът на преминаване през територията на Република България и планираният срок за преминаване.
За издаване на разрешение за транзит на продукти, свързани с отбраната изпращачът или упълномощено от него лице представя в Междуведомствената комисия следните документи:
1. попълнено заявление образец № 10;
2. попълнено разрешение по образец № 22 в пет екземпляра;
3. копие на разрешението за износ;
4. копие на сертификат за краен потребител и/или международен сертификат за внос, издаден от компетентен орган на страната на крайния потребител;
5. копие на разрешението за транзит/превоз или за приемане на територията на държавата, следваща Република България по маршрута на транзита/превоза, издадено от компетентен орган;
6. копие и заверен превод на български език на документите, удостоверяващи произхода, придобиването и функционалното предназначение на продуктите, свързани с отбраната;
7. документ за платена такса.
Изключение: В случай, че съгласно националното законодателство на държавата на изпращача не се издава разрешение за износ, заявителят представя в Междуведомствената комисия писмена декларация от изпращача и получателя и заверен превод на български език за това.
Срок на валидност на разрешението за транзит: Разрешението е валидно при условията и до изтичането на срока, посочени в него, но за не повече от 30 дни, считано от датата на въвеждането на територията на Република България.
Преглед и оценка на подаденото заявление и придружаващите го документиЗаявлението и придружаващите го документи се преглеждат и оцененяват от експерти от дирекция "Международно контролирана търговия и сигурност", след което се включват в дневния ред на следващото планирано заседание на Междуведомствената комисия.
Вземане на решение за издаване на разрешения за транзит на продукти, свързани с отбранатаРазрешението се издава в 5 екземпляра. Първият екземпляр се предоставя на заявителя, вторият се изпраща в Държавна агенция "Национална сигурност", третият се изпраща в Централното митническо управление на Агенция "Митници", четвъртият се изпраща в Министерството на вътрешните работи, а петият остава в Междуведомствената комисия. Разрешението може да бъде използвано само от лицето, на което е издадено.
Междуведомствената комисия може да отложи вземането на решение по заявление за издаване на разрешение за транзит:
1. когато липсват някои от документите, предвидени в правилника за прилагане на закона, или представените документи не съдържат изискваните данни;
2. при необходимост от извършване на проверка по чл. 64, ал. 2 от ЗЕКПСОИТДУ;
3. при необходимост от получаване на допълнителна информация, свързана със сделката.
Междуведомствената комисия уведомява заявителя за отлагането и за мотивите за отлагането в срока по чл. 64, ал. 7 от ЗЕКПСОИТДУ. Отлагането е до отпадане на основанието за него, но за срок, не по-дълъг от 60 дни.
Междуведомствената комисия отказва с мотивирано решение издаването на разрешение, когато:
1. са налице обстоятелства, които противоречат на определените в чл. 1, ал. 2 от ЗЕКПСОИТДУ или на посочените в чл. 12 от Регламент (ЕО) № 428/2009 цели и задължения;
2. заявлението и приложените към него документи не съответстват на изискванията, предвидени в правилника за прилагане на закона;
3. е налице несъответствие между заявените и действителните обстоятелства по сделката;
4. заявителят е представил неистински документи или неверни данни;
5. обявените в заявлението за издаване на разрешение крайна употреба и краен потребител не могат да гарантират, че изделията с двойна употреба няма да бъдат използвани за разработване, производство, използване, поддържане, съхраняване, откриване, идентифициране или разпространение на химическо, биологическо или ядрени оръжия или други ядрени експлозивни устройства или за разработването, производството, поддръжката или съхранението на ракети, способни да пренасят такива оръжия;
6. съществуват ограничения или забрани, произтичащи от международни договори или от членството на Република България в международни организации;
7. дейностите по разрешението засягат съществени интереси на Република България в областта на сигурността или са налице съображения за опазване на обществения ред;
8. не са изпълнени условията, предвидени в други нормативни актове.
При отказ лицето няма право да кандидатства за издаване на ново разрешение за срок 3 месеца от датата на отказа на конкретната сделка. Заявление, по което е взето решение за отказ в случаите по 1, т. 1, 2, 3, 5 - 8, може да се разгледа преди изтичането на срока по искане на заявителя в случай на отпадане на обстоятелствата по тях.
Междуведомствената комисия се произнася по заявленията за издаване на разрешения за транзит на продукти, свързани с отбраната в 7-дневен срок от датата на получаването им. При необходимост Междуведомствената комисия може да изиска:
1. проверка на представените документи, включително проверка по дипломатически път;
2. допълнителна информация, която има отношение към сделката;
3. становище от други държавни органи, както и да привлича експерти, които да дават становища по въпроси, за които се изискват специални знания.
Междуведомствената комисия взема решение с мнозинство от две трети от всички членове на комисията в случаите, когато присъстват представители на всички министерства и ведомства, представени в комисията. Междуведомствената комисия взема решение с консенсус в случаите, когато не присъстват представители на всички министерства и ведомства, представени в комисията. Решение за издаване на разрешения за транзит на продукти, свързани с отбраната може да бъде взето и неприсъствено (в случай, че в 7-дневния срок за издаването му не е насрочено заседание на Междуведомствената комисия), ако протоколът е подписан с еднакво мнение от две трети от всички членове на Междуведомствената комисия в случаите, когато те представляват всички министерства и ведомства, представени в комисията. В случай че протоколът за вземане на неприсъствено решение не е подписан от представител на министерство или ведомство, представено в комисията, решението се взема само при наличие на еднакво мнение на всички останали членове.
Провължаване срока на валидност, изменение/допълнение, спиране, анулиране и отнемане на издадено разрешениеАко разрешена сделка не бъде изпълнена в срока на издаденото разрешение, не по-късно от 30 дни преди изтичането на срока заявителят може да поиска продължаване на срока с мотивирано заявление, съдържащо информация за неизпълнената част от сделката, и декларация, че не е настъпило изменение в условията, при които разрешението е било издадено.
Издаденото разрешение се изменя и/или допълва с мотивирано решение от Междуведомствената комисия при:
1. промяна на нормативните изисквания, свързани с разрешението;
2. промени в обстоятелствата, при които е издадено разрешението;
3. съображения, свързани със защита на съществени интереси на Република България в областта на сигурността, по съображения за опазване на обществения ред или обществената сигурност или в изпълнение на поети международни ангажименти.
В случай че издаденото разрешение се изменя и/или допълва по инициатива на заявителя, той уведомява Междуведомствената комисия в 14-дневен срок от настъпването на промяна в обстоятелствата, при които разрешението е издадено. Междуведомствената комисия в 30-дневен срок се произнася с решение по заявлението за изменение и/или допълнение на разрешението.
Междуведомствената комисия спира с мотивирано решение действието на издадено индивидуално или глобално разрешение за срок до 60 дни при:
1. възникване на обстоятелства, които противоречат на определените в чл. 1, ал. 2 или на посочените в чл. 12 от Регламент (ЕО) № 428/2009 цели и задължения;
2. промяна на нормативните изисквания, свързани с разрешението;
3. промени в обстоятелствата, при които е издадено разрешението;
4. съображения, свързани със защита на съществени интереси на Република България в областта на сигурността, по съображения за опазване на обществения ред или обществената сигурност или в изпълнение на поети международни ангажименти.
В случаите на спиране действието на разрешението по ал. 1 Междуведомствената комисия информира лицето, на което то е издадено, да преустанови дейностите по разрешението и да върне издаденото разрешение в Междуведомствената комисия.
Разрешение, чието действие е спряно, може да бъде възстановено преди срока по ал. 1 при отпадане на обстоятелствата, послужили за основание за спиране на действието му.
Междуведомствената комисия анулира или ограничава с мотивирано решение обхвата на публикувано национално генерално разрешение по отношение на включените в него продукти, свързани с отбраната, или изделия с двойна употреба или по отношение на включените в него получатели, когато:
1. възникнат обстоятелства, които противоречат на определените в чл. 1, ал. 2 цели и задължения от ЗЕКПСОИТДУ;
2. се въведат ограничения или забрани, произтичащи от международни договори или от членството на Република България в международни организации;
3. дейностите по разрешението засягат съществени интереси на Република България в областта на сигурността или са налице съображения за опазване на обществения ред;
4. е налице неизпълнение или риск от неизпълнение на условия, с които е свързано издаденото разрешение.
Междуведомствената комисия информира държавите членки и Европейската комисия за анулирането на разрешението, както и за основанията за налагането им.
Междуведомствената комисия може да забрани с мотивирано решение използването на генерално разрешение на Съюза за износ съгласно чл. 9, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 428/2009 от лица по чл. 37, ал. 1 от ЗЕКПСОИТДУ в случаите, посочени в ал. 1, т. 1 - 4, и/или когато е налице риск от неизпълнение на разпоредбите на ЗЕКПСОИТДУ .
Наложените ограничения се отменят, в случай че обстоятелствата, послужили за налагането им, отпаднат.
Междуведомствената комисия отнема с мотивирано решение издаденото индивидуално или глобално разрешение, когато:
1. възникнат обстоятелства, които противоречат на определените в чл. 1, ал. 2 от ЗЕКПСОИТДУ цели и задължения;
2. дейността, която се извършва, не съответства на условията, определени в издаденото разрешение;
3. заявителят не е изпълнил предвидено в този закон задължение, като това неизпълнение е установено с акт на компетентен държавен орган;
4. заявителят е представил неистински документи или неверни данни, които са послужили като основание за издаване на разрешението;
5. се въведат ограничения или забрани, произтичащи от международни договори или от членството на Република България в международни организации;
6. дейностите по разрешението засягат съществени интереси на Република България в областта на сигурността или са налице съображения за опазване на обществения ред;
7. на лицето, на което е издадено разрешение, е отнет лицензът за право за извършване на износ и внос напродукти, свързани с отбраната, сертификатът за получател на продукти, свързани с отбраната, или удостоверението за регистрация за трансфер и за брокерска дейност с продукти, свързани с отбраната, или регистрацията за износ, трансфер и брокерска дейност с изделия с двойна употреба е заличена или прекратена.
При отнемане на разрешението лицето няма право да кандидатства за издаване на ново разрешение за срок три месеца от датата на отнемането му.
Осигуреност на средствата за електронна идентификация за заявяване на електронната административна услуга
- Ниво на осигуреност: високо
- Средство за идентификация: КЕП
Закон за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба
Правилник за прилагане на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба
За услугата се заплаща фиксирана такса на стойност 100 лв.Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:По банков път
На гише в административно звено за обслужване с банкова карта