Цел:
Целта на настоящата процедура е да се укажат реда и условията за вписване в регистъра на обекти с обществено предназначение.
Удостоверяване спазването на нормативно установените изисквания за вписване в публичния регистър на обектите с обществено предназначение с източници на йонизиращи лъчения
Предмет:
Вписване в регистъра на обектите с обществено предназначение.
Тази процедура НЕ се прилага за следните обекти:
-лечебни заведения,
- предприятия за производство и търговия на едро с лекарства,
- аптеки,
- дрогерии,
- предприятия за производство, съхраняване и търговия с храни,
- обекти за обществено хранене.
Заявител:
Всяко физическо или юридическо лице, което открива обект с обществено предназначение на територията на област Пловдив.
Необходими документи
1.Уведомление за откриване на обект с обществено предназначение по образец съгласно Приложение № 2 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № 9 от 21 март 2005 г. за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на обектите с обществено предназначение, контролирани от регионалните здравни инспекции. Лицето, което ще извършва дейността в обекта следва да притежава следните документи:
- документ за актуална регистрация по националното законодателство, издаден от компетентен орган на съответната държава (когато дружеството е регистрирано в държава - членка на Европейския съюз, или в държава, страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство)
- решение по оценка на въздействието на околната среда, издадено по реда на Закона за опазване на околната среда - № ................................/.................... (когато се изисква такова).
- лицензия и/или разрешение от Агенцията за ядрено регулиране, издадено по Закона за безопасно използване на ядрената енергия - № ………....../…….......... (за обекти с източници на йонизиращи лъчения). За дейности с незначителен радиационен риск, попадащи в Приложение № 2 към чл. 73, ал. 3 от Наредбата за реда за издаване на лицензии и разрешения за безопасно използване на ядрената енергия – вписване в регистъра по чл. 27 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
2. Уведомление за промяна в данните и обстоятелствата вписани в регистъра на обекти с обществено предназначение по реда на чл. 10 от Наредба № 9 от 21 март 2005 г. за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на обектите с обществено предназначение, контролирани от регионалните здравни инспекции.
3. Уведомление за извършване на дейност от обект с обществено предназначение – транспортно/и средство/а по образец, съгласно Приложение № 3 към чл. 3, ал. 1 от Наредба № 9 от 21 март 2005 г. за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на обектите с обществено предназначение, контролирани от регионалните здравни инспекции. Лицето, което ще извършва дейността в обекта следва да притежава следните документи:
- документ за актуална регистрация по националното законодателство, издаден от компетентен орган на съответната държава (когато дружеството е регистрирано в държава - членка на Европейския съюз, или в държава, страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство)
- свидетелство за регистрация на транспортните средства.
- списък на транспортните средства включващ: вид, марка, модел, рег. №, място на домуване и извършвана дейност.
Вътрешен ход на процедурата
По служебен път заявлението от център за административно обслужване се предава на Директора на РЗИ - Пловдив, който резолира до Директора на Д ОЗ, което се отразява в единна информационна система за документооборот (за санитарни автомобили за превоз на болни и автомобили за превоз на лекарства и консумативи в хуманната медицина; здравни кабинети; обекти, в които се прилагат неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве – до Директора на Д НЗБ или Директора на Д МД).
Заявлението и приложените документи се предават ежедневно на Директора на Д ОЗ за резолюция до Началник отдел ПБПЗ и ЗТЕ.
Началник отдела определя прекия изпълнител като вписва резолюцията върху преписката. Всички преписки се вписват в обходен лист и се предават срещу подпис на определеното лице.
В срок до 30 дни от подаване на уведомлението се извършва проверка в обекта, която има за цел да установи спазването на здравните изисквания, определени с наредбите по чл. 34 от Закона за здравето и за наличието на необходимите документи, което се отразява в протокол.
1. При спазени здравни изисквания здравният инспектор, предава окомплектованата преписка на отговорното лице за вписване в регистъра.
Вписването в поддържания от РЗИ - Пловдив регистър на обектите с обществено предназначение, се извършва в 14-дневен срок от извършване на проверката на обекта при условие, че са спазени здравните изисквания и са налице документите по чл. 2, ал. 2, съответно по чл. 3, ал. 3 от Наредба № 9 от 21 март 2005 г. за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на обектите с обществено предназначение, контролирани от регионалните здравни инспекции. След вписване в регистъра окомплектованата преписка (подаденото уведомление, протоколът от проверката и бланка за вписване на обект с обществено предназначение) се предават с приемно предавателен протокол на съответния Началник, в чийто отдел ще извършва систематичният здравен контрол.
2. В случай на непълнота на документацията и/или несъответствие със здравните изисквания, установени при проверката, се издава предписание за отстраняването им. В 10-дневен срок от изтичане на срока на предписанието се извършва повторна проверка в обекта. Ако са изпълнени предписаните мероприятия, обектът се вписва в регистъра по гореописания ред.
3. При констатиране неизпълнение на предписанието директорът на РЗИ прави мотивиран отказ за вписване, като в 14-дневен срок писмено уведомява лицето, подало уведомлението. В този случай процедурата по вписване в регистъра се прекратява и за обекта се издава заповед за спиране на експлоатацията му.
4. При промяна в данните и обстоятелствата, вписани в регистъра, лицата, които упражняват дейността, са длъжни в 7-дневен срок от настъпването им да уведомят Директора на РЗИ - Пловдив за това, като представят съответните документи.
а/ Когато промените не се отнасят до извършваната дейност в обекта, в 7-дневен срок настъпилите промени се вписват в регистъра;
б/ Когато настъпилите промени се отнасят до извършваната дейност в обекта, в срок до един месец от уведомлението се извършва проверка за спазване на здравните изисквания, определени с наредбите по чл. 34 от Закона за здравето, и за наличие на документите, посочени в чл. 2, ал. 2, съответно в чл. 3, ал. 3 от Наредба № 9. В случай, че не се установят нарушения или несъответствия, промените се вписват в регистъра в 7-дневен срок. Ако се констатират нарушения или несъответствия се издава предписание за отстраняването им. В 10-дневен срок от изтичане на срока на предписанието се извършва повторна проверка. При изпълнени предписания се пристъпва към вписване в регистъра. При констатиране неизпълнение на предписанието директорът на РЗИ прави мотивиран отказ за вписване, като в 14-дневен срок писмено уведомява лицето, подало уведомлението. В този случай процедурата по вписване в регистъра се прекратява и за обекта се издава заповед за спиране на експлоатацията му.
Вътрешен ход на процедурата за обекти, използващи източници на йонизиращи лъчения /ИЙЛ/:
1. Уведомленията за разкриване на обекти, използващи източници на йонизиращи лъчения на територията на Пловдивска област, се подават в РЗИ – Пловдив.
- За обекти на територията на Старозагорска област – в РЗИ - Стара Загора, ул. „Стефан Караджа” № 10;
- За обекти на територията на Хасковска област – в РЗИ - Хасково, пл. „Общински” № 2
- За обекти на територията на Пазарджишка област – в РЗИ - Пазарджик, ул. „Болнична”№ 17;
-За обекти на територията на Смолянска област – в РЗИ - Смолян, бул. „България”№ 26;
- За обекти на територията на Кърджалийска област – в РЗИ - Кърджали, ул. „Ген. Владимир Стойчев”№ 2;
2. РЗИ-Стара Загора, РЗИ - Хасково, РЗИ - Пазарджик, РЗИ - Смолян и РЗИ - Кърджали в тридневен срок от получаването на уведомленията, изпращат копия от тях с придружително писмо до РЗИ - Пловдив, отдел „Радиационен контрол”.
3. Въз основа на представените документи инспекторите от отдел „Радиационен контрол” при РЗИ - Пловдив в срок до 30 дни от подаване на уведомлението от лицето, разкрило обект с обществено предназначение извършват проверка в обекта и изготвят протокол. В 3 дневен срок Директорът на РЗИ - Пловдив, изпраща с придружително писмо до Директорите на РЗИ по местонахождение на обекта следните документи:
- Копие от протокола на проверката;
- Бланка за регистрация (в случаите, когато обектът отговаря на изискванията на наредбата);
4. В случаите, когато обектът не отговаря на изискванията на Наредбата, се издава предписание с определен срок за изпълнение. До 10 дни след изтичане срока на предписанието се извършва проверка в обекта и се съставя протокол. В резултат на проверката на предписанието може да се констатира:
4.1. Изпълнено предписание – в срок до 3 дни се изпращат всички необходими документи до Директора на съответната РЗИ за извършване на регистрация;
4.2. Неизпълнено предписание – При констатиране неизпълнение на предписанието директорът на РЗИ прави мотивиран отказ за вписване, като в 14-дневен срок писмено уведомява лицето, подало уведомлението. В този случай процедурата по вписване в регистъра се прекратява и за обекта се издава заповед за спиране на експлоатацията му и се уведомява Директора на съответната РЗИ, на чиято територия е обекта за предприетите действия.
5. РЗИ - Стара Загора, Хасково, Пазарджик, Смолян и Кърджали, на основание на изпратените документи, извършват вписване в регистъра на ООП.
6. РЗИ - Пловдив, отдел „Радиационен контрол” вписва в публичния регистър само обектите, намиращи се на нейната административна област.
Отказ за вписване в регистъра на обект с обществено предназначение:
При проверка във връзка с издадено предписание и констатиране неизпълнение на предписаните мероприятия Директорът на РЗИ - Пловдив прави мотивиран отказ за вписване в Регистъра на обектите с обществено предназначение, като в 14-дневен срок писмено уведомява лицето, подало уведомлението. Мотивираният отказ е в 3 екземпляра – един за заявителя (изпраща се от отдел ПБПЗ и ЗТЕ, респ. Отдел РК с обратна разписка), един за отдел ПБПЗ и ЗТЕ, респ. Отдел РК При констатиране неизпълнение на предписанието директорът на РЗИ прави мотивиран отказ за вписване, като в 14-дневен срок писмено уведомява лицето, подало уведомлението. В този случай процедурата по вписване в регистъра се прекратява и за обекта се издава заповед за спиране на експлоатацията му.
Отказът подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Обжалването на административния акт не спира изпълнението му.
Резултат от процедурата:
Данните за обекти вписани в регистъра на обекти с обществено предназначение са публични. Регистъра на обектите е достъпен на интернет адреса на РЗИ-Пловдив - www.rzipd.com
Права и задължения на регистрираните лица:
Вписването в Регистъра на обектите с обществено предназначение, дава право на лицето, подало уведомлението в РЗИ - Пловдив, да осъществява в обекта видовете дейности, които са посочени в регистъра.
Всеки, който открие обект с обществено предназначение на територията на област Пловдив, е длъжен да уведоми за това РЗИ - Пловдив не по-късно от деня на започване на дейността.
При промяна в данните и обстоятелствата, вписани в регистъра, лицата, които упражняват дейността в обекта, са длъжни в 7-дневен срок от настъпването им да уведомят Директора на РЗИ - Пловдив за това, като приложат съответния документ, удостоверяващ промяната.