Цел:
Осигуряване на условия за най-добро усвояване на учебното съдържание при най-малка степен на умора и опазване здравето на учениците.
Предмет:
Прилагане на здравните изисквания при изготвяне и спазване на седмичните разписания на задължителните и избираемите учебни часове в училищата и начинът на тяхното оценяване.
Заявител:
Директор на училище
Нормативно установени изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде съгласувано седмичното разписание:
І. Седмичните разписания на учебните занятия включват дневните разписания за всеки учебен ден от седмицата.
1. Учебните предмети в дневното разписание се подреждат в последователност, осигуряваща оптимална работоспособност.
2. В рамките на учебния ден се осигурява минимум един час за учебните предмети „Изобразително изкуство“, „Музика“, „Бит и технологии“, „Технологии и предприемачество“ или „Физическо възпитание и спорт“ за учениците в основната степен на образование.
ІІ. Задължителните и избираемите учебни часове за всеки от дните, включени в седмичното учебно разписание, не може да са повече от:
1) - пет учебни часа за учениците от I и II клас
2) - шест учебни часа в два дни от седмицата за учениците от III и IV клас
3) - шест учебни часа за учениците от V и VI клас
4) - седем учебни часа в един ден от седмицата за учениците от VII клас
5) - седем учебни часа в два дни от седмицата за учениците от VIII до XII клас
Изискванията по чл. 4 ал.1, т. 5 от Наредба № 10 от 19.06.2014 г. за здравните изисквания при изготвяне и спазване на седмичните учебни разписания, се отнасят за гимназиалния етап за всички видове училища, с изключение на училищата, в които обучението се осъществява по учебни планове, утвърдени на основание чл. 13 от Наредба № 4 от 2015 г. за учебния план.
ІІІ. При последователно провеждане на учебни часове по един и същ учебен предмет в рамките на учебния ден задължително се осигурява почивка след всеки учебен час, освен в случаите по чл. 9, ал. 6 от Наредба № 10 от 2016 г. за организация на дейностите в училищното образование.
1) - При целодневна организация на учебния ден, когато задължителните и
избираемите учебни часове се провеждат до обяд, а самоподготовката, занимания по интереси, физическа активност и организиран отдих се провеждат след обяд, в последните два учебни часа не се провежда самоподготовка.
- При целодневна организация на учебния ден, когато задължителните и избираемите учебни часове се провеждат през целия ден и се съчетават със самоподготовка, занимания по интереси, физическа активност и организиран отдих, задължителните и избираемите учебни часове след обяд се провеждат до втория учебен час.
- При целодневна организация на учебния ден, включително в училищата по спорт, по изкуства, по култура и средищните и иновативни училища, се осигуряват не по-малко от 30 минути за обедно хранене на учениците и 30 минути за организиран отдих преди началото на учебните занимания след обяд.
- Допуска се ал. 1 и 2 да не се прилагат за средищните училища, които не могат да отговорят на изискванията им, поради спецификата на организацията на целодневното обучение в тях, местоположението им, броят пътуващи ученици от съседни населени места и други специфични обстоятелства.
ІV. Часът на класа и учебният час за организиране и провеждане на спортни дейности, по чл. 92, ал. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование се включват в седмичното разписание на учебните занятия извън броя на задължителните и избираемите учебни часове.
V. Съгласуват се учебните разписания за първи и втори учебен срок. Утвърденото от директора седмично учебно разписание се представя в РЗИ до 10 дни от началото на първия, съответно втория учебен срок и до 5 дни след всяка промяна.
Утвърденото със заповед на директора на училището разпределение на учебните часове, различно от утвърденото седмично разписание, в случаите по чл. 12 от Наредба № 10 от 2016 г. за организация на дейностите в училищното образование не се представя за оценка от РЗИ.
Необходими документи:
1. Заявление до директора на РЗИ - Пловдив за изготвяне на здравна оценка на седмично учебно разписание
2. Седмично разписание на учебните занятия, утвърдено от директора на училището, като учебните предмети се посочват с пълното им наименование, без кодове и без имената на учителите – 3 екземпляра
3. Данни относно:
3.1. Брой паралелки в училището
3.2. Брой ученици в училището
4. Документ за платена такса
Вътрешен ход на процедурата:
Седмичните разписания на учебните заведения се изготвят и представят в РЗИ - Пловдив, съобразно изискванията на Наредба № 10 от 19 юни 2014 г. на Министерство на здравеопазването. Директорът на учебното заведение /или упълномощено от него лице/, представя по график в център за административно обслужване на РЗИ-Пловдив утвърденото от него седмично разписание, съдържащо и дата на утвърждаване:
1. По служебен път заявлението от центъра за административно обслужване се предава на Директора на РЗИ - Пловдив, който резолира до Директора на Д ОЗ, което се отразява в единната информационна система за документооборот.
2. Заявлението и приложените документи се предават ежедневно на Директора на Д ОЗ за резолюция до Началник отдел ПБПЗ и ЗТЕ.
3. За резултатите от оценката се изготвя Протокол за оценка на седмичното учебно разписание по образец.
4. Протоколът се подписва от експерта, извършил оценката, и се утвърждава от директора на РЗИ.
5. Седмичните учебни разписания, които отговарят на изискванията на наредбата, се съгласуват от директора на РЗИ и се заверяват с унифициран печат на РЗИ - Пловдив „СЪГЛАСУВАНО СЕДМИЧНО РАЗПИСАНИЕ”, дата и подпис на оценяващото длъжностно лице.
6. Протоколът за оценка на седмичното разписание е в три екземпляра по образец. Един от екземплярите от протокола и съгласуваното седмично разписание се предоставят на заявителя, един екземпляр се съхранява в отдел ПБПЗ и ЗТЕ и един екземпляр от протокола се изпраща в РУО-Пловдив.
7. Седмичните учебни разписания, които не отговарят на изискванията на наредбата, се изпращат обратно в училището с протокол за оценка на седмичното учебно разписание, в който се посочват несъответствията и препоръките. В тези случаи седмичното разписание не се съгласува.
8. Директорите на училищата представят коригираните в съответствие с дадените препоръки учебни разписания до 5 дни от получаването на протокола от първоначалната оценка.
9. Протокол за оценка на седмичното разписание и съгласуваното седмично разписание се получават в център за административно обслужване на РЗИ - Пловдив.
Екземпляр от учебното разписание и протокол за оценка за всяко учебно заведение за първи и втори учебен срок се съхраняват в РЗИ - Пловдив за срок от една учебна година.
Резултат от процедурата:
Права и задължения на регистрираните лица:
Заявителят получава:
1. Оцененото и съгласуваното седмично разписание на учебните занятия
2. Протокол по образец (Приложение към чл. 10, ал. 1 към Наредба № 10 от 19.06.2014 г. за здравните изисквания при изготвяне и спазване на седмичните разписания на учебните занятия на МЗ).
Срок за извършване на услугата:
Изготвяне на здравна оценка на седмичните учебни разписания на ученици се извършва в 15-дневен срок от подаване на заявлението в „Център за административно обслужване”.