Цел:
да се укаже реда и условията за издаване на удостоверение за регистрация на лица, практикуващи неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве
Предмет:
В Удостоверение за регистрация за упражняване на неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве се включва един или няколко от изброените метода:
1. използване на нелекарствени продукти от органичен произход;
2. използване на нелекарствени продукти от минерален произход;
3. използване на нетрадиционни физикални методи;
4. хомеопатия;
5. акупунктура и акупресура;
6. ирисови, пулсови и аурикуларни методи на изследване;
7. диетика и лечебно гладуване
Заявител:
Право да подават заявление за издаване на Удостоверение за регистрация за упражняване на неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве, с изключение на хомеопатия, имат български граждани и граждани на държава - членка на Европейския съюз, другите държави от Европейското икономическо пространство и Швейцария, които са психически здрави, не са осъждани за престъпление от общ характер и отговарят на поне едно от следните условия:
Ø притежават образователно-квалификационна степен "магистър" по професионални направления "Медицина","Дентална медицина" или "Фармация";
Ø притежават образователно - квалификационна степен "специалист" или "бакалавър" по професионално направление "Здравни грижи";
Ø притежават диплома за завършено средно образование и свидетелство за успешно проведено обучение не по-малко от 4 семестъра във висше медицинско училище при условия и по ред, определени с наредба на министъра на здравеопазването и министъра на образованието и науката.
Необходими документи, които се прилагат към заявлението:
Лицата, които практикуват неконвенционални методи се регистрират в РЗИ-Пловдив, като подават заявление по образец, към което прилагат документи удостоверяващи изискванията по чл.167 от Закона за здравето. В заявлението се посочват изчерпателно неконвенционалните методи и средства, които лицето ще практикува.
1. Заявление по образец до директора на РЗИ-Пловдив- приложение №4 към чл.8а, ал.1 на Наредба №7;
2. Нотариално заверено копие от диплома;
3. Свидетелство за съдимост;
4. Копие от документ, удостоверяващ гражданството на лицето;
5. Документ за психично здраве;
6. Книга за посещенията по образец съгласно приложение № 3 към чл.8, ал. 2 от Наредба №7;
7. Документ за платена такса.
Вътрешен ход на процедурата:
Преписката съгласно исканата регистрация се разпределя в Дирекция «Медицински дейности» и Дирекция «Надзор над заразните болести».
Заявлението по чл. 170, ал. 1 от Закона за здравето и уведомлението по чл. 171, ал. 2 от същия закон за настъпила промяна в обстоятелствата по извършената регистрация, с приложените към него документи се подават в Центъра за административно обслужване или по електронен път, подписано с електронен подпис.
Служителят проверява наличието на внесените документи, без да ги разглежда по същество. Заявлението се завежда в деловодната програма, Към преписката се прилага и фактурата за платена такса по тарифата за таксите, които се събират по реда на Закона за здравето.
В срок от 3 работни дни от подаване на заявлението длъжностното лице от Д МД извършва проверка на изискуемите документи. При наличие на несъответствия или непълноти с изискванията за регистрация в 15 дневен срок заявителя се уведомява писмено за това и се определя 10 дневен срок за отстраняването им. В тези случаи срокът за издаване на Удостоверение за регистрация на лица, упражняващи неконевнционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве спира да тече.
Служител на дирекция НЗБ извършва проверка относно спазване на здравните изисвания, посочени в Приложение № 2 към Наредба №7/2005 г.
Обхват на инспекцията:
· Инспекция на функционалното устройство на обекта, осигуреност с работни, спомагателни и допълнителни помещения
· Инспекция на материално-техническата база на обекта, включваща:
· Състояние на водопроводната и канализационна инсталации
· осветление
· отопление
· вентилация
· състояние на подовата настилка
· състояние на стени и тавани
· състояние на врати и прозорци
· Инспекция на медицинското оборудване:
· осигуреност с медицинска апаратура и инструментариум съгласно спецификата на извършваната дейност
· Инспекция на санитарно-хигиенното състояние и провеждането на дезинфекции и стерилизации в обекта:
· осигуреност с мивки с течаща топла и студена вода
· налични дезинфекционни препарати за под, повърхности, медицински инструментариум, ръце на медицински персонал
· разрешения за употреба от МЗ съгласно изискванията на Наредба № 44 от 2004г на МЗ за условията и реда за пускане на пазара на биоцидни препарати.
· Инспекция на дейностите с отпадъци, генерирани в обекта – представяне на програма за управление на отпадъците и представяне на договор с лицензирана фирма.
В случаите, когато се установи, че не са спазени здравните изисквания се дава констативен протокол с предписания и се определя срок за отстраняването на нередностите.
Когато липсват непълноти в представеното заявление и приложените към него документи, респ. същите са отстранени в указания срок и при проверката се установи, че са спазени здравните изисквания в обекта, определеното длъжностно лице от Д МД изготвя Удостоверение за регистрация на лице, упражняващо неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве.
Удостоверението за регистрация или мотивираният отказ за издаването му се изготвя в два екземпляра - за заявителя и за съответния регистър.
Мотивиран отказ за издаване на удостоверение за регистрация се прави в случаите, когато неконвенционалният метод е в нарушение на нормативните изисквания, при неотстраняване в указания срок на установените непълноти в документите или на нередностите при инспекцията за спазване на здравните изисквания.
Издаденото Удостоверението за регистрация се вписва от длъжностното лице от Д МД в регистъра на лицата, практикуващи неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве, като информацията се публикува на интернет страницата на РЗИ – Пловдив. Книгата за посещения (прошнурована и прономерована), съгласно Приложение № 3 към Наредба № 7 от 1 март 2005 г., се подпечатва и регистрира от длъжностното лице по регистрацията в РЗИ.
Цялата служебна преписка сформира досие, което се съхранява от служителя, водещ регистъра на практикуващите неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве.
Срок на предоставяне на услугата - 15 дни.
Дирекция МД уведомява служебно дирекция ОЗ за извършената регистрация в 3 дневен срок. Дирекция ОЗ вписва служебно обекта, в който ще се осъществява дейността в регистъра на обектите с обществено предназначение воден от РЗИ - Пловдив.
Права и задължения на регистрираните лица:
Лицата, получили Удостоверение за регистрация за упражняване на неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве, имат право да практикуват само вписаните в удостоверението дейности.
Регистрираното лице предписва и прилага само тези методи, които имат положителен практически опит и когато няма данни за вредни въздействия.
Неконвенционалните методи могат да се упражняват само в помещения, които отговарят на здравните изисквания, посочени в Приложение № 2 към Наредба № 7 от 1 март 2005 г., като в тях не може да се осъществява друга дейност.