Цел: Процедурата регламентира издаването от РЗИ - Пловдив на експертно становище за съответствие, относно спазването на граничните стойности на показателите за шум, определени с наредбата по чл. 11, т. 5 от Закон за защита от шума в околната среда, а именно Наредба № 6 от 2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.
Предмет:
Експертното становище за съответствие е част от процедурата по чл. 16 б от Закон за защита от шума в околната среда при подаване на заявление пред общинската или районната администрация за работно време при откриване на обекти за производство, съхраняване и търговия и обектите в областта на услугите, разкрити и разположени в зони и територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии и зони със смесено предназначение, както и в жилищни сгради с повече от едно жилище и сгради със смесено предназначение, както и за промяна на работното им време.
Процедура по издаване на експертно становище за съответствие относно спазването на граничните стойности на показателите за шум
Заявител:
Физически лица, юридическите лица и едноличните търговци.
Нормативно установени изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде издадено експертно становище за съответствие относно спазването на граничните стойности на показателите за шум
Необходими документи:
1. заявление, което може да бъде изпратено и по електронен път, подписано с усъвършенстван електронен подпис, усъвършенстван електронен подпис, основан на квалифицирано удостоверение за електронни подписи, или квалифициран електронен подпис съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (OB, L 257/73 от 28 август 2014 г.) и на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги и Закона за електронното управление;
2. декларация, че са изпълнени изискванията на Закона за устройство на
територията - при промяна на предназначението на помещението;
3. копие на документ, удостоверяващ въвеждането на строежа в експлоатация съгласно Закона за устройство на територията;
4. копие на документ, удостоверяващ правото за ползване на обекта;
5. протокол от извършено измерване на нивото на шума, излъчван от обекта в рамките на заявеното работно време. Измерването е за еквивалентно ниво на шум, излъчван от обекта, и се извършва от независими лаборатории, които са акредитирани от Изпълнителна агенция „Българска служба по акредитация" или от друг национален орган по акредитация, който е страна по Многостранното споразумение за взаимно признаване на Европейската организация за акредитация за съответната област, или отговарят на изискванията за признаване съгласно чл. 5а, ал. 2 от Закона за националната акредитация на органи за оценяване на съответствието и в чийто обхват на акредитация попада показателят шум. Измерването се извършва при спазване изискванията на наредбата по чл. 11, т. 5 от Закон за защита от шума в околната среда и изискванията, определени в съответния стандарт.
6. документ за платена държавна такса.
Вътрешен ход на процедурата:
Заявлението за издаване на експертно становище за съответствие относно спазването на граничните стойности на показателите за шум, се адресира до Директора на РЗИ - Пловдив заедно с приложените към него документи.
В срок до 10 дни от подаване на заявлението се извършва проверка за съответствие на измерените стойности, посочени в протокола, с граничните стойности на еквивалентното ниво на шум, съгласно изискванията на Наредба № 6 от 26 юни 2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.
Изготвя се експертно становище за съответствие по образец въз основа на дадените от инспектора/експерта заключения.
Експертното становище за съответствие относно спазването на граничните стойности на показателите за шум се издава в два екземпляра – един за заявителя, един за архива на отдела с прикрепено заявление, ведно с приложените документи.
При констатирани несъответствия с изискванията на действащото
законодателство и/или непълнота на представените документи се издава предписание и се определя срок за привеждане в съответствие с изискванията на наредбата по чл. 11, т. 5 от Закон за защита от шума в околната среда и/или за отстраняване на непълнотите в документите, който е не по дълъг от 14 дни. В този случай срокът за издаване на експертното становище за съответствие спира да тече.
В срок до 10 дни от изтичането на срока за привеждане в съответствие
се извършва измерване на еквивалентното ниво на шум, излъчван от обекта в рамките на заявеното работно време, и се съставя протокол. Такова измерване се извършва, когато са констатирани несъответствия с изискванията на наредбата по чл. 11, т. 5 от Закон за защита от шума в околната среда. За измерването, в зависимост от източника на шум, се събира държавна такса в размер на 7,00 лв. за 1 точка в съответствие с таксата по код 01.04.01 „Измерване на постоянен шум за 1 точка" и/или 01.04.02 „Измерване на непостоянен шум за 1 точка" от раздел 01.04 „Физични фактори на жизнената среда - шум, вибрации, осветление, микроклимат, лъчения" на Тарифата за таксите, които се събират от органите на държавния здравен контрол и националните центрове по проблемите на общественото здраве по Закона за здравето (Приложение № 4 към чл. 29г). РЗИ - Пловдив издава експертно становище относно спазването на граничните стойности на показателите за шум при изпълнено предписание в срок до 5 дни от извършване на измерването, съответно от отстраняване на непълнотите в документите.
При неизпълнение на предписанието директорът на РЗИ-Пловдив прави мотивиран отказ, за което се уведомява заявителятв 7 дневен срок.
В този случай процедурата по издаване на становището се прекратява, за което писмено се уведомяват и съответните държавни и общински органи.