Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Дирекция "Регулиране"
Адрес: обл. София (столица), общ. Столична, гр. София, р-н Средец, ул. "Ген. Йосиф Гурко" № 5, п.к. 1000
Код за междуселищно избиране: 02
Телефон за връзка: (02)9409428
Факс: (02)987 67 69
Адрес на електронна поща: FOffice@iaja.bg
Работно време: Стандартно работно време, от 09:00 до 17:30, Работното време на служителите е 8 часа дневно и 40 часа седмично при 5-дневна работна седмица и с обедна почивка 30 минути между 12,00 и 14,00 ч.
Обучение на кандидатите за консултант по безопасността на превозите на опасни товариКандидатът преминава курс на обучение за консултанти по безопасността на превозите на опасни товари с железопътен транспорт, организиран от лица, които са регистрирани в Изпълнителна агенция "Железопътна администрация".
Учебната програма и документацията, свързана с обучението на кандидатите за получаване на удостоверение за завършен курс за консултант по безопасността, се утвърждават от изпълнителния директор на ИА "ЖА".
Провеждане на изпитОбучението за консултанти по безопасността на превозите на опасни товари с железопътен транспорт завършва с полагането на изпит пред комисия, назначена със заповед на изпълнителния директор на ИА "ЖА".
Изпълнителната агенция "Железопътна администрация" изготвя справочник с всички въпроси и практически задачи, които могат да се използват при изпитите, и взема всички мерки за гарантиране обективността на изпитите.
По време на изпит се разрешава ползването на нормативни актове в областта на железопътния превоз на опасни товари.
Изпитът е писмен и устен и се провежда не по-рано от 7 дни след приключване на обучението.
Писменият изпит се състои от две части:
1. попълване на изпитен тест, който съдържа най-малко 20 отворени въпроса по темите съгласно приложение № 2 на НАРЕДБА № 46 от 30.11.2001 г. за железопътен превоз на опасни товари; могат да се използват и въпроси с избираеми отговори - в този случай два въпроса с избираеми отговори се равняват на един отворен въпрос; при изготвянето на тестовете се обръща особено внимание на следните аспекти:
а) общи предпазни и осигуряващи безопасност мерки;
б) класифициране на опасните товари;
в) общи предписания към опаковките, изисквания към цистерни и др.;
г) маркировки и етикети за опасност;
д) данни в превозния документ;
е) обработка и подреждане;
ж) професионална подготовка на превозния персонал;
з) документи на превозното средство и превозен документ;
и) инструкции за безопасност;
й) изисквания към транспортните средства;
к) транспортиране и съхраняване на опасните товари;
2. решаване на практическа задача, свързана със задълженията на консултанта по безопасността, която да докаже, че кандидатът е в състояние да изпълнява функциите на консултант по безопасността при превоз на опасни товари.
Устният изпит се провежда след приключване на писмения изпит и чрез него се проверяват знанията на кандидатите по посочените в приложение 2 на НАРЕДБА № 46 от 30.11.2001 г. за железопътен превоз на опасни товари теми, с оглед необходимото ниво за изпълнение на задълженията, присъщи на консултант по безопасността.
Издаване на Удостоверение за консултант по безопасността на превозите на опасни товари с железопътен транспортУдостоверението се издава след преминат курс за обучение и успешно положен изпит.
Удостоверението се издава от изпълнителния директор на ИА "ЖА" до 30 дни след успешно положения изпит и е със срок на валидност 5 години.
Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" води регистър на лицата, получили удостоверение за консултант по безопасността на превозите на опасни товари с железопътен транспорт.
Закон за железопътния транспорт