Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Дирекция "Деловодство и административно обслужване"
Адрес: обл. София (столица), общ. Столична, гр. София, р-н Оборище, ул. "Будапеща" № 16, п.к. 1000
Код за междуселищно избиране: 02
Телефон за връзка: (02)94 04 999
Факс: (02)9404606
Адрес на електронна поща: delovodstvo@fsc.bg
Работно време: Стандартно работно време, от 09:00 до 17:30, Работното време на администрацията е от 09.00 ч. до 17.30 ч.
В звеното е осигурен достъп за хора с увреждания
Дирекция "Регулаторни режими на застрахователния надзор"
Адрес: обл. София (столица), общ. Столична, гр. София, р-н Оборище, ул. "Будапеща" № 16, п.к. 1000
Код за междуселищно избиране: 02
Телефон за връзка: (02)94 04 999
Факс: (02)9404606
Адрес на електронна поща: bg_fsc@fsc.bg
Работно време: Стандартно работно време, от 09:00 до 17:30, Работното време на администрацията е от 09.00 ч. до 17.30 ч.
В звеното е осигурен достъп за хора с увреждания
Подаване на заявление за регистрация на застрахователен брокерУслугата е първична. За вписване на юридическо лице в регистъра на застрахователните брокери, воден от Комисията за финансов надзор на основание чл. 30, ал. 1, т. 12 от ЗКФН, се подава заявление в свободен текст. В чл. 307, ал. 1 от Кодекса за застраховането ( Обн. ДВ. бр.102 от 29 Декември 2015г.) са посочени необходимите документи за вписване в регистъра, а именно:
- уставът, учредителният акт или дружественият договор – ако е юридическо лице;
- данни за лицата, които представляват и управляват, ако е юридическо лице- по чл. 303, ал. 1 – 3 от КЗ или документи, удостоверяващи спазването на изискванията на чл. 303,ал. 1 и 2 от КЗ – ако е физическо лице – едноличен търговец;
- данни за адресите на офисите или клоновете, където ще се извършва дейността по застрахователно посредничество;
- доказателства за притежаване на собствени средства по чл. 306, ал. 1, т. 1, когато заявителят е избрал този начин за гарантиране на изпълнението на задълженията си или удостоверение от съответната банка, извършваща дейност в Република България, за всяка отделна разкрита при нея клиентска сметка по чл. 306, ал. 1, т. 2 от КЗ, когато заяви телят е избрал този начин за гарантиране на изпълнението на задълженията си;
- договор за задължителна застраховка "Професионална застраховка" по чл. 305 от КЗ;
- декларации, удостоверяващи липсата на обстоятелства по чл. 310, ал. 1 и 2 от КЗ;
- документи, удостоверяващи заплашането на такса за разглеждане на документите.
Искането за вписване в регистъра на застрахователните брокери може да бъде подадено и чрез електронната форма на интертет страницата на Комисията за финансов надзор, раздел "Пазари", подраздел "Застрахователен пазар" или на адрес https://www.fsc.bg/bg/pazari/zastrahovatelen-pazar/iskane-za-vpisvane-na-zastrahovatelen-broker/. Електронната платформа предоставя възможност за прикачване на файлове, с цел представяне на горепосочените документи. За да бъде заявена услугата чрез електронната форма, лицето, което подава услугата следва да разполага с електронен подпис.
Получаване на резултата от услугата Документите се получават по електронен път, по пощата или на място в сградата на Комисията за финансов надзор.
Наредба № 76 от 12.06.2025 г. за таксите, събирани от Комисията за финансов надзор
За услугата се заплаща фиксирана такса на стойност 10330 лв.За вписване в регистъра на застрахователен брокер се събира такса съгласно чл.24, т. 16 от Наредба № 76 от 12.06.2025 г. за таксите, събирани от Комисията за финансов надзор (ДВ, бр. 51 от 2025 г.) в размер на 10 330 лв.
Лицето, което е подало заявление за вписване в регистъра на застрахователен брокер, заплаща определената такса при подаване на заявлението в пълен размер, с изключение на таксата за издаване на сертификат или дубликат на сертификат за извършване на дейност, които се заплащат най-късно при получаване на сертификата.
При оттегляне на заявление, постановяване на отказ или прекратяване на производството платената такса не се възстановява. Когато подадено заявление е оттеглено от заявителя до края на работния ден, следващ деня на подаването му, платената такса подлежи на възстановяване в пълен размер без лихва при депозирано писмено искане и предоставена информация за платежна сметка, по която сумата да бъде възстановена.
Дължимата такса се заплаща в брой или безкасово по сметката на Комисията за финансов надзор в Българската народна банка – Централно управление. Заплащането на съответната такса се удостоверява с документ за платена такса, освен ако плащането е извършено по електронен път. При неплащане на такса в установения срок върху дължимата сума се начислява и се дължи лихва в размер на законната лихва за периода от датата, следваща датата на изтичането на срока за плащане, до датата на плащането.
Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:На гише в административно звено за обслужване в брой
По банков път
По електронен път