Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Отдел "Управление на качеството, административно и информационно обслужване"
Адрес: обл. София (столица), общ. Столична, гр. София, р-н Красно село, ул. Дамян Груев 8, п.к. 1303
Код за междуселищно избиране: 02
Телефон за връзка: 8903430, 8903431, 8903429
Факс: 8903434
Адрес на електронна поща: delovodstvo@bda.bg
Работно време: Стандартно работно време, от 09:00 до 17:30, (без прекъсване)
ЦАО продължава работата си до приключване на административното обслужване, но не повече от два астрономически часа, когато след края на обявеното работно време има чакащи потребители на административни услуги.
Предоставените за връзка телефони са стационарни и цената на обаждане е съгласно тарифният план и условията на мобилния оператор за конкретния абонат.
В звеното е осигурен достъп за хора с увреждания
Подаване на заявление в деловодството на ИАЛЗаявлението за разрешение за употреба на лекарствен продукт, придружено от досие във формат “Общ технически документ” се подава в “Деловодството” на Изпълнителна агенция по лекарствата.
Необходими документи:
1. Заявление по образец, придружено с досие във формат “Общ технически документ”, съгласно изискванията на чл. 27 от ЗЛПХМ.
2. В зависимост от вида на лекарствения продукт и типа на заявлението представената документация следва да отговаря на изискванията на чл. 27 - 31 от ЗЛПХМ и на чл. 2, ал. 1 - 6, чл. 3 - 6, чл. 7, ал. 1 - 8, чл. 8 – чл. 13 и съответните Приложения от Наредба № 27:
Приложение № 1 към чл. 7, ал. 1, т.1, буква “а”;
Приложения № 2, № 2.1, № 2.2 и № 2.3 към чл. 7, ал. 1, т.1, буква “а”;
Приложение № 3 към чл. 7, ал. 1, т.1, буква “б”;
Приложения № 4, № 4.1 и № 4.2 към чл. 7, ал. 1, т.1, буква “в”;
Приложение № 5 към чл. 7, ал. 1, т.1, буква “г”;
Приложения № 6 към чл. 7, ал. 1, т.1, буква “д” и № 6.1 към чл. 7, ал. 3;
Приложения № 7 към чл. 7, ал. 4;
Приложение № 8 към чл. 7, ал. 5;
Приложение № 9 към чл. 9;
Приложение № 10 към чл. 10;
Приложение №11 към чл. 11.
Валидиране В срок до 30 дни от датата на подаване на документацията за разрешаване за употреба на лекарствен продукт, се проверява пълнотата на частите на досието, придружаващи заявлението и съответствието им с изискванията за издаване на разрешение за употреба (чл. 43, ал. 1 от ЗЛПХ);
При липса на непълноти и несъответствия в подадената документация, ИАЛ уведомява писмено заявителя, като в уведомлението се посочва датата, от която започва да тече срокът по чл. 44 от ЗЛПХМ (чл. 43, ал. 2 от ЗЛПХМ);
При установяване на непълноти и несъответствия в подадената документация, ИАЛ уведомява заявителя да представи допълнителна информация по констатираните непълноти и несъответствия в срок до 14 дни от датата на уведомлението (чл. 43, ал. 3 от ЗЛПХМ);
При неизпълнение на посоченото в т. 4 ИАЛ уведомява писмено заявителя, че заявлението не е валидно, като връща подадената документация в 14 дневен срок и възстановява 75 на сто от платената от заявителя такса (43, ал. 4 от ЗЛПХМ);
При изпълнение на посоченото по т.4 ИАЛ уведомява писмено заявителя, че документацията е валидна, като в уведомлението посочва датата, от която започва да тече 210 дневния срок по чл. 44 от ЗЛПХМ (чл. 43, ал. 5 от ЗЛПХМ);
Оценка на документацията на ЛП В срок от 200 дни от постъпването на валидна документация се извършва се оценка на:
- химико-фармацевтичната документация.
- предклинична и клинична документация.
- качество, безопасност, ефикасност и биоеквивалентност (ако такава се изисква към досието).
При констатирани непълноти и/или несъответствия оценителите уведомяват писмено заявителя. Срокът за тяхното отстраняване е 180 дни от датата на уведомяването, като срокът за оценка на документацията спира да тече.
Процедурата по РУ/УР се прекратява, в случаите когато заявителят не отстрани констатираните непълноти и несъответствия в посочения срок или поиска писмено прекратяването й.
При липса на непълноти и/или несъответствия или след отстраняването им, експертите изготвят общ „Оценъчен доклад при разрешение за употреба по национална процедура” по всички части от документацията. Докладът съдържа заключение (препоръка) за издаване на РУ/УР или отказ. В случай на отказ се посочват мотивите за това.
Разглеждане и оценка на документацията от специализирана комисияОбщият оценъчен доклад, предклиничната, клиничната част, коригираните КХП, ИП и макети на първична и вторична опаковка се предават на секретаря на съответната специализирана комисия.
Лекарствените продукти се разглежда на заседание на специализирана комисия, чието провеждане се организира от секретаря на специализираната комисия, съгласно Правилник за работа и, утвърден от изпълнителния директор на на ИАЛ.
Изготвя се Експертно становище за лекарствен продукт.
Издаване на индивидуален административен актПри положителен оценъчен доклад и положително становище на специализираната комисия се изготвя проект на „Разрешение за употреба на лекарствен продукт/удостоверение за регистрация по национална процедура".
При отрицателен оценъчен доклад, подкрепен от становище на специализирана комисия се изготвя проект на „Заповед за отказ на разрешение за употреба по национална процедура”.
Изготвеният проект се представя на изпълнителния директор на ИАЛ за подпис.
Връчване на индивидуален административен актПодписаното от Изпълнителния директор на ИАЛ разрешение/отказ се подпечатва и се предоставя за връчване в деловодството на ИАЛ. Разрешението/отказът се връчва на заявителя или на упълномощено от него лице при предтставяне на пълномощно.
Закон за лекарствените продукти в хуманната медицина
За услугата се заплаща таксаСъгласно чл. 1, ал. 1, т.1а, т.2а, т. 3а, ал. 2, 3, 4 и 5, чл. 2 т. 1 от тарифа за таксите, които се събират по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина
Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:На гише в административно звено за обслужване в брой
По банков път
На гише в административно звено за обслужване с банкова карта