СРОК: Вписване в регистъра на обектите с обществено предназначение се извършва до 1 месец и 14 дни от подаване на заявлението, при спазени здравни изисквания. Заявлението може да се подаде и в устна форма, за което длъжностно лице от инспекцията съставя протокол.
ПРОЦЕДУРА: Основание за вписване в регистъра са Закон за здравето, чл. 36, ал. 3 /обн., ДВ, бр. 70/2004 г./ и Наредба № 9 на МЗ за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на обектите с обществено предназначение, контролирани от РЗИ /ДВ, бр.28/2005г/
Заявителят подава уведомление по образец не по-късно от деня от започване на дейността с приложени към него документи, всеки работен ден от 8.30 до 17.00 часа.
В срок до един месец от подаване на уведомлението се извършва проверка в обекта, която има за цел да установи спазването на здравните изисквания, определени с наредбите по чл. 34 от Закона за здравето и наличието на необходимите документи. В 14-дневен срок от извършване на проверката се извършва вписване на обекта в регистъра, при условие, че са спазени здравните изисквания.
В случай на непълнота на документацията и /или несъответствие със здравните изисквания, установени при проверката, се издава предписание за отстраняването им.
В 10-дневен срок от изтичане на срока на предписанието се извършва повторна проверка в обекта. Ако са изпълнени предписаните мероприятия, обектът се вписва в регистъра на ООП.
В случай, че не са изпълнени предписаните мероприятия, директорът на РЗИ - Русе прави мотивиран отказ за вписване в 14-дневен срок и уведомява лицето писмено. Процедурата по вписване в регистъра се прекратява и се издава заповед за спиране експлоатацията на обекта. Отказът за вписване подлежи на обжалване по реда на Административно-процесуалния кодекс /АПК/. Обжалването не спира изпълнението на административния акт.
При настъпили промени в данните и обстоятелствата за обекта се уведомява директора на РЗИ - Русе в 7-дневен срок и се представят съответните документи:
• когато промените не се отнасят до извършваната дейност в обекта, те се вписват в регистъра на ООП в 7-дневен срок ;
• когато промените се отнасят за извършваната дейност в обекта, в 1-месечен срок от уведомлението се извършва проверка, която има за цел да установи спазване на здравните изисквания и документация.
В случай, че не се установят нарушения или несъответствия, промените се вписват в регистъра в 7-дневен срок.
Ако се констатират нарушения или несъответствия се издава предписание за отстраняването им.
В 10-дневен от изтичане срока на предписанието се извършва повторна проверка. При изпълнени препоръки се пристъпва към вписване в регистъра, при неизпълнени - директорът на РЗИ - Русе прави мотивиран отказ за вписване и в 14-дневен срок уведомява за него писмено заявителя. Издава се заповед за спиране дейността на обекта.
Данните за обекти, вписани в регистъра на обекти с обществено предназначение са публични.
Уведомления за вписване в регистъра на ООП се подават в звеното за административно обслужване на ул. "Байкал" № 12, всеки работен ден от 8.30 до 17.00 часа.
ИЗИСКВАНИЯ:
Представената документация да отговаря на дейността на обекта.
ДОКУМЕНТИ:
За вписване в регистъра заявителят подава следните документи:
А. Уведомление за откриване на обект с обществено предназначение
/Приложение № 2 към чл.2, ал.1 от Наредба № 9 на МЗ за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на обектите с обществено предназначение, контролирани от РЗИ - РУСЕ/.
1. Актуално удостоверение за вписване в търговския регистър, когато заявителят е търговец.
2. Документ за собственостили договор за наем.
3. Решение по оценка въздействието на околната среда /когато се изисква такова/.
4. Лицензия и/или разрешение от Агенцията за ядрено регулиране, издадено по Закона за безопасно използване на ядрената енергия /за обекти с източници на йонизиращи лъчения/.
За обекти с излъчващи съоръжения, които са част от електронна съобщителна мрежа, като: базови и радиорелейни станции, радио- и телевизионни предаватели и ретранслатори, радиолокаторни и навигационни станции и други, заявителят представя още:
- експертна оценка на излъчващ обект за мобилна комуникация, съгласно чл. 9 /1/ от Наредба № 9 на МЗ и МОСВ от 91г.
- протокол от измерване и хигиенна оценка на електромагнитните полета /ЕМП/ на излъчващия обект, издаден от оправомощен орган.
За оптики, заявителят представя и документи за съответното образование и специалност или професионална квалификация на лицата, които ще ръководят, съответно ще работят в оптиката.
Б. Уведомление за извършване на дейност от обект с обществено предназначение – транспортно /и средство /а/ Приложение № 3 към чл.3, ал.1 от Наредба № 9 на МЗ за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на обектите с обществено предназначение, контролирани от РЗИ - РУСЕ/.
1. Актуално удостоверение за вписване в търговския регистър, когато заявителят е търговец.
2. Списък на транспортните средства, съдържащ вид, марка, модел, регистрационен №, място на домуване и извършвана дейност.
3. Копия от талоните на автомобилите.