Сертифицирането на центрове се извършва с цел удостоверяване пригодността на центъра за предлагане на „Балнеолечебени (Медикъл СПА) център, СПА, уелнес и таласотерапевтични услуги, повишаване качеството на предлаганите услуги и гарантиране на правата и повишаване сигурността на потребителите на тези услуги.
Изискванията към лицата, които заявяват услугата. Процедура.
Предоставянето на балнеолечебни (Медикъл СПА) център, СПА, уелнес и таласотерапевтични услуги в сертифицирани по този закон центрове се извършва от лице, което:
1. Е търговец по смисъла на Търговския закон или е юридическо лице, което има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност, включително по законодателството на друга държава-членка на Европейския съюз и на държава-страна по Споразумението за Европейския икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария;
2. Не е в производство по несъстоятелност или в ликвидация;
3. Има персонал с изискуемото образование, професионална, езикова квалификация и стаж;
4. Има управител с изискуемото образование, професионална, езикова квалификация и стаж;
5. Е осигурило подходящи помещения, обзавеждане и оборудване и условия за предоставяне на съответните услуги съгласно изискванията на Наредбата.
Лицето или негов пълномощник подава заявление-декларация по образец до министъра на туризма. Заявление-декларацията трябва да отговаря на следните изисквания:
В заявление-декларацията се декларират най-малко:
1) пълното наименование на лицето и на пълното наименование на лицето и на балнеолечебния (медикъл СПА), СПА, уелнес и таласотерапевтичен център (с изписване с български и с латински букви) и адрес; телефон/факс и адрес на електронна поща, ако разполага с такива; в противен случай се изписват имената на упълномощеното лице и неговите телефон/факс и адрес на електронна поща;
2) ЕИК и/или основанието, на което лицето има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност, включително по законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, и на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария;
3) че лицето не е в ликвидация – за лицата, които не са търговци;
4) че лицето има право да извършва дейност в обекта, като се посочват индивидуализиращи данни за документа за ползване в зависимост от вида му, а когато документът за ползване подлежи на вписване се посочват акт, том и година и службата по вписванията, в която е вписан.
5) образованието, професионалната и езиковата квалификация и стажът на лицето – управител на обекта, съгласно изискванията на Наредбата по чл. 138, ал. 3;
6) професионалната и езиковата квалификация на персонала;
7) че лицето е осигурило подходящи помещения, обзавеждане, оборудване и условия за предоставяне на съответните услуги за заявения за сертифициране обект съгласно изискванията на Наредбата.
8) Номер и дата на издаване на разрешение за ползване или документ за въвеждане в експлоатация в обекта, когато такъв се изисква съгласно Закона за устройство на територията.
Към заявление-декларацията се прилагат:
а) копие от документа за ползване на помещенията, когато документа за ползване не подлежи на вписване;
в) изрично пълномощно, когато заявление-декларацията се подава от пълномощник.
За услугата се заплащат такси, съгласно Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма, приета с ПМС № 118 от 01.04.2021 г.( обн. ДВ - бр. 28 от 06.04.2021 г.)
За сертифициране на балнеолечебни /медикъл спа/, спа, уелнес и таласотерапевтични центрове се събират следните таски:
I. За разглеждането на документите за сертифициране на прилежащи към места за настаняване и самостоятелните балнеолечебни, СПА, уелнес и таласотерапевтични центрове се събират следните такси:
1. балнеолечебен (медикъл СПА) център - 400 лв.;
2. СПА център - 350 лв.;
3. уелнес център - 300 лв.;
4. таласотерапевтичен център - 250 лв.
II. За вписване в НТР на прилежащите към места за настаняване и самостоятелните центрове в курортна и градска среда, изградени, оборудвани и обзаведени за предоставяне на балнеолечебни, СПА, уелнес и таласотерапевтични услуги:
1. балнеолечебен (медикъл СПА) център - 900 лв.;
2. СПА център - 850 лв.;
3. уелнес център - 800 лв.;
4. таласотерапевтичен център - 750 лв.
Банкова сметка на Министерство на туризма:
Идентификатор: IBAN-BG71BNBG96613000117101 BIC кода на БНБ за плащания в лева е BNBGBGSD.
Възможност за плащане чрез ПОС терминални устройства.
Чрез Виртуален ПОС терминал (VPOS) в портала за електронни плащания на Република България https://pay.egov.bg/ при заявяване на услуга по електронен път през Единния портал за електронни административни услуги https://egov.bg .
Услугата може да се получи и да се предостави по електронен път на адрес: edoc@tourism.government.bg ; Електронна идентификация: Квалифициран електронен подпис (КЕП).
Промяна в обстоятелствата
За вписване на промени в обстоятелствата на прилежащите към места за настаняване и самостоятелните центрове в курортна и градска среда, изградени, оборудвани и обзаведени за предоставяне на балнеолечебни, СПА, уелнес и таласотерапевтични услуги се събират следните такси:
1. за вписване на настъпили промени в обстоятелства в НТР относно сертифицирани центрове, когато промяната води до издаване на нов (актуализиран) документ (сертификат) - 50 лв.;
2. за вписване на настъпили промени в обстоятелства в НТР относно сертифицирани центрове, когато промяната не води до издаване на нов (актуализиран) документ (сертификат) - 30 лв.
Услугата може да се получи и да се предостави по електронен път на адрес: edoc@tourism.government.bg ; Електронна идентификация: Квалифициран електронен подпис (КЕП).
Заличаване
Сертифицираният обект и лицето, извършващо дейност в него, се заличават от регистъра и сертификатът се обезсилва със заповед на министъра на туризма или на оправомощено от него длъжностно лице при:
1. изтичане на срока;
2. по искане на лицето, извършващо дейност в туристическия обект;
3. прекратяване на юридическото лице, извършващо дейност в туристическия обект;
4. откриване на производство по несъстоятелност или ликвидация на лицето, извършващо дейност в туристическия обект;
5. промяна на вида на туристическия обект;
6. системни нарушения на изискванията за съответния вид обект, посочени в наредбата;
7. неподаване в срок на заявление-декларацията по чл. 142, ал. 8 от ЗТ;
След прекратяване действието на сертификата нов сертификат се издава по реда на Закона за туризма.
Заповедта подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Заповедта подлежи на незабавно изпълнение. Обжалването на заповедта не спира нейното изпълнение, освен ако съдът постанови друго.
Услугата може да се получи и да се предостави по електронен път на адрес: edoc@tourism.government.bg ; Електронна идентификация: Квалифициран електронен подпис (КЕП).