I.Правно основание
· Закон за предучилищно и училищно образование – чл.165, ал.4
· Съгласно изискванията на Наредба № 11/01.09.2016 година за оценяване резултатите от обучението на учениците, §3 До влизане в сила по реда на §24, ал.1 от преходните и заключителни разпоредби на ЗПУО .......и по реда на отченената Наредба № 2 от 14.04.2003 г. за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави, издадена от министъра на образованието и науката, Обн. ДВ. бр.40 от 29 Април 2003г., изм. ДВ. бр.60 от 22 Юли 2005г., изм. ДВ. бр.32 от 28 Април 2009г., изм. ДВ. бр.78 от 7 Октомври 2011г., изм. ДВ. бр.88 от 8 Октомври 2013г., посл. изм. Бр.44 от 27.05.2014 г., в сила от 28.06.2014 година
Тарифата за таксите, които се събират от Министерство на образованието, младежта и науката - ПМС № 195 / 08.09.2017 година
IІ. Правоимащи лица
Признаването на завършени от VII клас до последен гимназиален, както и на завършено основно и на средно образование и/ или на професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави се извършва от експертна комисия към Регионалнно управление на образование – Габрово, назначена със заповед на министъра на образованието и науката.
Признаването на завършени от I до VI клас включително по документи, издадени от училища на чужди държави се извършва от директора на приемащото училище.
Признаването се извършва с цел:
1. Достъп до обучение в системата на училищното образование;
2. Достъп до обучение в системата на висшето образование;
3. Улесняване на достъпа до пазара на труда;
4. Достъп до кандидатстване за придобиване на правоспособност за управление на МПС.
Документите на завършен от I до VI клас включително се подават в училището, в което лицето желае да продължи обучението си.
Документите за завършени от VII клас до последен гимназиален, както и на завършено основно и на средно образование и/ или на професионална квалификация се подават в РУО по избор на лицето или неговия настойник или попечител
Заявлението може да се подава от следния кръг правни субекти:
лично – с документ за самоличност;
родителите, децата и съпруг /а – с писмено нотариално заверено пълномощно и документ, удостоверяващ гражданското състояние;
други граждани - с писмено нотариално заверено пълномощно.
IІІ. Необходими документи
1.Заявление по образец (може за бъде изтеглено от интернет страницата на РУО – Габрово, както и да бъде получено на място в Център за административно обслужване на РУО) коректно попълнено с точно вписани данни – в писмена форма или чрез протокол за устно заявяване.
2.Документ в оригинал за училищно обучение, образование и/или професионална квалификация.
3.Документ, в които се посочва какви права дава документът по т. 2 за продължаване на образованието, в случаите когато това не е посочено в документ по т.2.
4.Справка за изучаваните учебни предмети с хорариума на учебните часове и поставените оценки, ако не се съдържат в документа по т. 2 ( за лицата, които желаят да продължат обучението си в гимназиален етап в българското училище)
5.Превод на български език на документите по т. 2, 3 и 4 от заклет преводач.
6.Документ за последния завършен клас в българско училище (ако има такъв) преди обучението в чужбина.
7.Документ за платена по банков път държавна такса ( за документи подадени в РУО).
Документите по т. 2, 3, 4, 5 и 7 се подават в оригинал, а документите по т. 6 - в оригинал или копие, заверено от нотариус или от училището, издало документа. Допълнително при необходимост се представят и други документи, свързани с признаването, посочени от комисията. Когато в училище на чужда държава са завършени две, или повече учебни години от гимназиалния етап, съгласно българската образователна система, се представят документи за всяка завършена учебна година, съответно за всеки гимназиален клас.
Всеки документ за образование по т.2, 3 и 4, издаден от училище на чужда държава се приема в Регионалнното управление на образование за признаване само ако е легализиран от официалните държавни органи на съответната държава. Документите се легализират, превеждат и заверяват в съответствие с подписаните договори между Република България и държавата, в която са издадени, или по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа – чрез поставяне на APOSTILLE ( Хагска конвенция от 5 октомври 1961 ) от държавата, издала документа.
Осигурена е възможност за подаване на заявления по пощата с приложени цитираните по-горе документи, както и връщане на издадените документи чрез лицензиран пощенски оператор за сметка на лицето. При международни пратки услугата се заплаща предварително в РУО.
ІV. Процедура по извършване на административната услуга
Заявителят подава необходимите документи в Център за административно обслужване в РУО - Габрово, ул. „Брянска” №30, ет.7, стая 701, всеки работен ден от 9.00 до 17.30 часа в писмена форма или чрез протокол за устно заявяване .
Документите се регистрират с входящ номер в Регистъра за входяща и изходяща кореспонденция и този номер се предоставя на хартиен носител на приносителя на документите.
Експертната комисия се произнася по всеки конкретен случай на признаване в срок до един месец, считан от датата на представяне на документите. Едномесечният срок може да бъде удължен в случаите, в които подадените документи са недостатъчни за вземане на решение и се налага изискване на допълнителна информация.
В случай на решение за признаване, по образец на Министерството на образованието и науката се издават следните документи:
1. Удостоверение за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави;
2. Уверение за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави, което се издава да послужи при кандидатстване за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство.
Гражданите е необходимо да знаят, че:
Лицата, на които е признат завършен клас - I до VI клас включително, по документи, издадени от училище на чужда държава, не полагат приравнителни изпити.
Лицата, на които е признат завършен клас - VII до VIII клас включително, по документи, издадени от училище на чужда държава, полагат приравнителен изпит по български език и литература за последния успешно завършен клас.
Всички лица, на които е признат завършен клас - от IX клас до последен гимназиален клас включително, по документи, издадени от училище на чужда държава, полагат приравнителни изпити по български език и литература, история и цивилизация и по география и икономика на България, ако тези предмети се изучават в съответните класове. Те полагат приравнителни изпити и по учебните предмети от учебния план, които не са изучавали в чуждестранното училище или нямат оценка по тях.
Всички лица, на които е признат завършен клас - от VII клас до последен гимназиален включително, по документи, издадени от училище на чужда държава, и които са изучавали български език и литература, история и цивилизация и география и икономика на България) към дипломатическите представителства на Република България, към организации на българи, регистрирани съгласно законодателството на съответната държава за извършване на образователно – културна дейност, и към български православни църковни общности в чужбина, които се подпомагат от бюджета на МОН и представят оригинално удостоверение за проведено обучение за съответния клас, не полагат приравнителни изпити по тези учебни предмети.
Приравнителните изпити, определени от комисията, се полагат съгласно държавните образователни изисквания за учебно съдържание за задължителна подготовка в българското училище съгласно действащия към момента на признаването учебен план.
Приравнителните изпити се полагат в училище, избрано от лицето или неговия родител ( настойник или попечител). Условията и редът за провеждане на приравнителните изпити се определят със заповед от директора на училището.
Лицата, обучавали се една или повече учебни години в училище на чужда държава, могат по своя преценка, а за непълнолетните - по преценка и желание на родител (настойник), да повторят в българско училище последния признат клас.
В РУО – Габрово се съхраняват подадените заявления и издадените удостоверения/ уверения за признаване на съответното образование.
V. Срок за извършване на административната услуга
Исканите удостоверения /уверения се издават след едномесечен срок от подаването на заявлението.
VI. Срок на действие – безсрочно
VII. Услугата се заплаща
25 / двадесет и пет/ лева за документ, удостоверяващ завършен в чужбина срок и клас;
35 / тридесет и пет/ лева за документ за завършена степен на училищно образование /основно и средно/ и/или за професионална квалификация
Държавната такса се внася по транзитна сметка на РУО – Габрово:
IBAN: BG65STSA93003110010301, BIG: STSABGSF
БАНКА – ДСК – ГАБРОВО
В платежния документ следва да са вписани трите имена на лицето с основание за плащане „За признаване на клас/ срок или степен на училищно образование, завършен/а в чужда държава”
В Регионално управление на образованието – Габрово има инсталиран ПОС терминал, от който за улеснение, заявителите на услугите могат да заплатят изискуемата такса.