Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Главна дирекция "Аграрно развитие"
Адрес: обл. Бургас, общ. Бургас, гр. Бургас, ул. "Цар Иван Шишман" № 8, ет. 1, п.к. 8000
Код за междуселищно избиране: 056
Телефон за връзка: 056841242
Адрес на електронна поща: zemedelie@odzburgas.com
Работно време: Гъвкаво работно време, от 08:00 до 18:00, Гъвкавото работно време е на основание издадена Заповед на Директор.
Непрекъсваем режим на административно обслужване.
Регистрация на земеделски стопани
Регистрация на земеделски стопани
ПроцедураХарактеристика - първоначална регистрация/ ежегодна заверка на регистрационна карта.
Стопанисването на земеделски земи и производството на земеделска продукция се извършва от юридически лица, еднолични търговци и физически лица, навършили 18 години, след вписване в регистъра по седалище на юридическите лица или постоянен адрес на едноличните търговци и физически лица. Първоначалната регистрация не е обвързана със срок, а ежегодна заверка на регистрационна карта се извършва в периода от 1 октомври, но не по-късно от 25 календарни дни след крайния срок 15 май за подаване на заявления за подпомагане по схеми и мерки за директни плащания.
Документи - първоначална регистрация/ ежегодна заверка на регистрационна карта.
1. Анкетна карта с анкетен формуляр по образец, като анкетните формуляри са отделни в случай на стопанисване на земеделски земи или отглеждане на животни в различни землища на територията на областта (същите могат да бъдат предоставени и на електронен носител);
2. Документи, удостоверяващи наличието на правно основание за ползване на земеделски земи (информацията се предоставя от Общинска служба по земеделие при регистрирано правно основание);
3. Опис на номерата на ушните марки или електронните идентификатори, опис на животните, които не подлежат на идентификация, или заверен опис от официалния ветеринарен лекар, контролиращ съответния животновъден обект.
Когато през съответната стопанска година не са настъпили промени в обстоятелствата, за ежегодна заверка на регистрационната карта не е задължително предоставяне на горецитираните документи, а единствено попълването на декларация от страна на земеделския стопанин.
Процедура - първоначална регистрация/ ежегодна заверка на регистрационна карта.
Общинските служби по земеделие заверяват анкетните формуляри, като същите се предоставят на Областната дирекция „Земеделие“ в 5-дневен срок, а в случай, че същите се предоставят от земеделските стопани в не повече от 20-дневен срок от дата на заверката. Длъжностно лице извършва проверка на приложените доказателства за съответствие с изискванията. Регистрационна карта, заверени анкетна карта с анкетен формуляр и справка, генерирана от регистъра на земеделските стопани, за декларираната дейност като нейна неразделна част се издават в 7-дневен срок от започване на административното производство в случай на предоставени доказателства или налични такива при друг административен орган.
Характеристика - актуализация в регистъра.
Актуализация в регистъра се извършва от земеделските стопани в 1-месечен срок от настъпване на следните обстоятелства: промяна в броя на отглежданите животни; промяна във видовете отглеждани култури; промяна в размера на обработваемите площи или землища; промяна от намерения за засети площи в действително засети площи и други.
Документи - актуализация в регистъра.
1. Заявление по образец;
2. Анкетна карта с анкетен формуляр.
Процедура - актуализация в регистъра.
Общинските служби по земеделие заверяват анкетните формуляри, като същите се предоставят на Областната дирекция „Земеделие“ в 5-дневен срок, а в случай, че същите се предоставят от земеделските стопани в не повече от 20-дневен срок от дата на заверката. Длъжностно лице извършва проверка на заявлението с приложените доказателства за съответствие с изискванията. Актуализация в регистъра на земеделските стопани се извършва в 7-дневен срок от започване на административното производство в случай на предоставени със заявлението доказателства или налични такива при друг административен орган.
Характеристика - отписване от регистъра.
Отписване от регистъра се извършва от земеделските стопани в 1-месечен срок от прекратяване на дейността им.
Документи - отписване от регистъра.
1. Заявление по образец;
2. Регистрационна карта на земеделски стопанин;
3. Анкетна карта с анкетен формуляр.
Процедура - отписване от регистъра.
Длъжностно лице извършва проверка на заявлението с приложените доказателства за съответствие с изискванията. Отписване от регистъра на земеделските стопани се извършва в 7-дневен срок от започване на административното производство в случай на предоставени със заявлението доказателства или налични такива при друг административен орган.
https://www.mzh.government.bg/bg/politiki-i-programi/programi-za-finansirane/direktni-plashaniya/registraciya-na-zemedelski-stopani/
НАРЕДБА № 3 ОТ 29 ЯНУАРИ 1999 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА РЕГИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ СТОПАНИ.pdf