Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Дирекция "Административно-правно, финансово и стопанско обслужване"
Адрес: обл. Пловдив, общ. Пловдив, гр. Пловдив, р-н Западен, ул Перущица 1, п.к. 4002
Код за междуселищно избиране: 032
Телефон за връзка: 032/646655;0884546225
Факс: 032643438
Работно време: Стандартно работно време, от 08:30 до 17:00, Непрекъсваемо работно време от 8.30 до 17.00 ч. В случаите, когато в служебните помещения има потребители в края на обявеното работно време, работата на ЦАО продължава до приключване на тяхното обслужване, но не повече от два астрономически часа след обявеното работно време.
„ИЗДАВАНЕ НА СТАНОВИЩЕ ОТНОСНО ГОТОВНОСТТА ЗА ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ОБЕКТИ С ИЗТОЧНИЦИ НА ЙОНИЗИРАЩИ ЛЪЧЕНИЯ /ИЙЛ/”Цел: да се укаже реда за издаване на становище относно готовността за въвеждане в експлоатация на обекти с източници на йонизиращи лъчения
Заявител:
Физически или юридически лица, на които предстои въвеждане в експлоатация на обекти с ИЙЛ.
Нормативно установени изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде издаден съответния административен акт – нормативно установените здравни изисквания към съответния вид обекти.
Радиационната защита в обектите с ИЙЛ в зависимост от тяхната специфика се осъществява в съответствие с изискванията на:
- Закон за здравето
- Наредба № 13 от 16.12.2016г. за осигуряване на радиационна защита при работа с рентгенови уредби за медицински цели
- Наредба за радиационна защита 2018 г.
- Наредба № 2 за условията и реда за защита на лицата при медицинско облъчване
- Наредба № 32 от 07.11.2005 г. за условията и реда за извършване на индивидуален дозиметричен контрол на лицата, работещи с източници на йонизиращи лъчения
- Наредба № 11 от 30 юни 2014 г. за утвърждаване на медицински стандарт “Нуклеарна медицина”
- Наредба № 6 от 29 януари 2010 г. за утвърждаване на медицински стандарт "Лъчелечение"
- Наредба за радиационна защита при дейности с радиационни дефектоскопи
Необходими документи:
- Заявление по образец.
- Документ за платена такса
Вътрешен ход на процедурата
Заявлението се предава ежедневно на Директора на Д ОЗ, за резолюция до Началник отдел „Радиационен контрол”.
- Извършва се инспекция на място в обекта от инспектори от отдел „Радиационен контрол” към Дирекция „Обществено здраве” и се измерват радиационните фактори на работната и жизнена среда.
- При извършване на инспекцията в обекта с ИЙЛ се съставя протокол от проверка за спазване на здравно-радиационните изисквания при дейности с ИЙЛ, номерът на който се вписва впоследствие в становището. В протокола от инспекцията се вписват констатациите и заключението – издаване на положително или отрицателно здравно становище относно готовността за въвеждане в експлоатация на обекта с ИЙЛ, както и констатирани забележки или несъответствия.
- Изготвяне на становище и протокол от контрол на радиационните параметри на работната и жизнена среда;
- При констатирани пропуски и непълноти в документите за обектите с източници на йонизиращи лъчения отразени в Протоколите от инспекция и/или контрол на радиационните параметри на работната и жизнена среда, заявителят се уведомява за констатираните несъответствия. В този случай срокът за издаване на становище спира да тече. След отстраняване на установените пропуски, заявителят уведомява РЗИ за предприетите действия и директорът издава становище за готовност за въвеждане в експлоатация на обект с ИЙЛ.
- В случаите, при които са констатирани нарушения на здравните норми и изисквания, както и при несъответствие с инвестиционния проект, директорът на РЗИ-Пловдив издава отрицателно становище за готовността за въвеждане в експлоатация на обекта с ИЙЛ.
Срок за изготвяне на документа:
14 календарни дни от датата на входиране в РЗИ.
Резултат от процедурата:
Издаване на становище относно готовността на обект с ИЙЛ за въвеждането му в експлоатация.
Наредба № 13 за осигуряване на радиационна защита при работа с рентгенови уредби за медицински цели
За услугата се заплаща фиксирана такса на стойност 60 лв.Такса за издаване на становище относно готовността за въвеждане в експлоатация на обект с ИЙЛ, съгласно чл. 26 от ТАРИФА ЗА ТАКСИТЕ, КОИТО СЕ СЪБИРАТ ОТ ОРГАНИТЕ НА ДЪРЖАВНИЯ ЗДРАВЕН КОНТРОЛ И НАЦИОНАЛНИТЕ ЦЕНТРОВЕ ПО ПРОБЛЕМИТЕ НА ОБЩЕСТВЕНОТО ЗДРАВЕ ПО ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО, както следва за обекти с ИЙЛ:
1. при първа степен на сложност - 100 лв.;
2. при втора степен на сложност - 80 лв.;
3. при трета степен на сложност - 60 лв.
Такса за извършване на контрол на радиационни параметри на работна и жизнена среда се изготвя въз основа на Тарифата за таксите, които се събират от органите на Държавния здравен контрол и Националните центрове по проблемите на общественото здраве по Закона за здравето - Приложение 4 към чл.29 г и съгл. чл.29 д, ал.1
Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:На гише в административно звено за обслужване в брой
На гише в административно звено за обслужване с банкова карта
По банков път