Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Отдел "Център за административно обслужване"
Адрес: обл. София (столица), общ. Столична, гр. София, р-н Възраждане, пл. "Света Неделя" № 5
Код за междуселищно избиране: 02
Телефон за връзка: 93 01 400
Адрес на електронна поща: delovodstvo@mh.government.bg
Работно време: Гъвкаво работно време, от 09:00 до 18:00, Звеното работи без прекъсване с граждани.
В звеното е осигурен достъп за хора с увреждания
Какво е необходимо, за да ползвате услугата:Граждани на държава-членка на ЕС, държавите от ЕИП и Швейцария, както и граждани на трети страни, със специалност, придобита в държава-членка, която желаят да упражняват в Република България.
Подайте необходимите документи:Заявление по образец:
1.Копие на документ за самоличност.
Представя се в обикновено ксерокопие на документ за самоличност, което не следва да се заверява.
2. Копие на диплома, удостоверение или друго доказателство за професионална квалификация по медицинска професия и копие на документ за признаването й в Република България.
Горецитираните доказателства за професионална квалификация по медицинска професия следва да се заверят или с "апостил" или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държавата, която е издала съответния документ. Копието на диплома, удостоверение или друго доказателство за професионална квалификация се представя заедно с превод на български език, заверен от Министерството на външните работи на Република България.
Документът за признаване на придобитата професионална квалификация по медицинска професия се представя под формата на нотариално заверено копие.
3. Копие на документ за придобита специалност в системата на здравеопазването.
Копието на документът за придобита специалност в системата на здравеопазването следва да е заверено или с "апостил" или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държавата, издала съответния документ. Копието на документът за придобита специалност в системата на здравеопазването се представя заедно с превод на български език, заверен от Министерството на външните работи на Република България.
4. Актуален (до три месеца от момента на издаване) документ за наличие или липса на наложени административни или дисциплинарни наказания, свързани с упражняването на медицинската професия, или нотариално заверена декларация, че професията не е упражнявана до момента.
Документът за наличие или липса на наложени административни или дисциплинарни наказания, свързани с упражняването на медицинската професия следва да е заверен или с "апостил" или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държавата, издала съответния документ. Документът се представя заедно с превод на български език, заверен от Министерството на външните работи на Република България.
5. Актуален (до три месеца от момента на издаване) документ за чисто съдебно минало.
Документ за чисто съдебно минало се представя в оригинал, не по-късно от 3 месеца от издаването му.
Документът следва да е заверен или с "апостил" или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държавата, издала съответния документ. Документът се представя заедно с превод на български език, заверен от Министерството на външните работи на Република България.
6. Актуален (до три месеца от момента на издаване) документ, в който се посочва, че заявителят е в добро физическо и психическо здраве.
Документът, в който се посочва, че заявителят е в добро физическо и психическо здраве се представя в оригинал, не по-късно от 3 месеца от издаването му.
Когато не е издаден в Република България, документът следва да е заверен или с "апостил" или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държавата, издала съответния документ. Документът се представя придружен с превод на български език, заверен от Министерството на външните работи на Република България.
7. Академична справка и/или учебен план (програма), когато следдипломната специалност не е придобита в държава-членка.
Академичната справка се представя в оригинал.
Академичната справка следва да е заверена или с "апостил" или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държавата, издала съответния документ. Академичната справка се представя заедно с превод на български език, заверен от Министерството на външните работи на Република България.
8. Документ за идентичност на имената (в случай, че заявителят с различни имена).
Документът за идентичност на имена се представя в оригинал.
Когато не е издаден в Република България, документът следва да е заверен или с "апостил" или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държавата, издала съответния документ. Документът се представя заедно с превод на български език, заверен от Министерството на външните работи на Република България.
9. Документ за платена държавна такса.
Документът за платена държавна такса се представя в оригинал.
Вътрешен ход на процедурата:Заявленията за признаване на специалност в системата на здравеопазването се приемат в Звеното за административно обслужване на Министерство на здравеопазването на адрес пл. „Света Неделя” № 5 всеки работен ден между 8.30ч. и 18.30ч.
Всяко заявление се регистрира от служителите на Звеното за административно обслужване в Единната информационна система за документооборота. Заведените заявления с приложените документи се получават и обработват от служители на дирекция „Медицински дейности”. Образуваната преписка се представя за разглеждане на заседание на комисията по чл. 79 от ЗППК.
В едномесечен срок лицето се уведомява за получаване на документите. При установени непълноти в документите или липса на надлежна заверка по тях заявителят се уведомява писмено в същия срок да представи до два месеца липсващите документи. В този случай срокът по чл. 84 от ЗППК спира да тече.
Ако изисканите документи не бъдат представени от заявителя в двумесечен срок, процедурата по признаване се прекратява.
След получаването на изисканите документи, преписката се представя за обсъждане в комисията по чл. 79 от ЗППК, която ги разглежда и проверява съответствието им с изискванията на действащата нормативна уредба.
Комисията може да поиска от заявителя или от компетентните органи в държавата по произход на документите, допълнителна информация по представената документация или потвърждение на автентичността на съответните документи.
В случаите по чл. 24 и 29 и § 3б от ЗППК (когато се установят несъответствия на придобитата специалност в областта на здравеопазването с нормативните изисквания в Република България) се прилагат разпоредбите на Наредба № 12 от 2009г. за условията и реда за провеждане и оценяване на стажа за приспособяване и на изпита за правоспособност:
а) комисията може да предложи на министъра на здравеопазването да изиска от заявителя:
- в случаите по чл. 24 и 29 от ЗППК: да премине стаж за приспособяване или да положи изпит за признаване на правоспособност;
- в случаите по § 3б от ЗППК - една или няколко от следните възможности: да премине допълнително обучение по учебните дисциплини, които не са изучавани или са изучавани в недостатъчен обем и съдържание; да положи изпити; да проведе стаж.
б) заявителят се уведомява за решението с писмо;
в) заявителят следва писмено да декларира съгласието си с предложените мерки в едномесечен срок от уведомяването за определените мерки;
г) при липса на отговор в срок или при изразяване на несъгласие с предложените мерки от заявителя, както и когато изпълнението на мерките не отговаря на предварително определените, комисията по чл. 79 от ЗППК предлагат на министъра на здравеопазването да откаже признаването на специалност в областта на здравеопазването;
д) след представяне на съответните документи, удостоверяващи изпълнението на мерките в съответствие с предварително определените, комисията по чл. 79 от ЗППК изготвя мотивирано предложение до министъра на здравеопазването за признаване на специалност в областта на здравеопазването. До представянето на тези документи срокът по чл. 84 от ЗППК спира да тече.
Комисията представя на министъра на здравеопазването мотивирано предложение за признаване или за отказ за признаване на специалност в областта на здравеопазването.
В срок 3 месеца от подаване на всички необходими документи, въз основа на предложение на комисията, министърът на здравеопазването взема решение за признаване или за отказ за признаване на специалност. Този срок може да бъде удължен с един месец в случаите, предвидени в чл. 84, ал. 2 от ЗППК.
При вземане на решение за признаване на специалност в областта на здравеопазването министърът на здравеопазването или упълномощено от него длъжностно лице издава удостоверение по образец.
Министърът на здравеопазването отказва признаване на специалност в областта на здравеопазването с мотивирана писмена заповед, за която кандидатът се уведомява писмено.
След поставяне на изходящ номер, удостоверението за признаване на специалност в областта на здравеопазването се получава от заявителя или от упълномощено лице в Звеното за административно обслужване.
Лицата с призната специалност се вписват в списък, който се поддържа и актуализира от Министерството на здравеопазването.
За услугата се заплаща фиксирана такса на стойност 260 лв.В Центъра за административно обслужване е обособено отделно гише – каса, на което могат да се извършват плащания по административни услуги, с работно време от 09.00 часа до 17.00 часа
IBAN на Министерството на здравеопазването за плащане по банков път BG83 BNBG 9661 3000 1293 01
Съгласно Тарифа за таксите, които се събират по Закона за признаване на професионални квалификации, приета с Постановление № 178 от 10 юли 2009 г. (Обн. ДВ, бр. 57 от 24.07.2009г., изм., бр. 16 от 22.02.2011 г., в сила от 22.02.2011 г.) - в размер на 260 лв.
Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:На гише в административно звено за обслужване в брой
По банков път