Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Отдел "Център за административно обслужване"
Адрес: обл. София (столица), общ. Столична, гр. София, р-н Възраждане, пл. "Света Неделя" № 5
Код за междуселищно избиране: 02
Телефон за връзка: 93 01 400
Адрес на електронна поща: delovodstvo@mh.government.bg
Работно време: Гъвкаво работно време, от 09:00 до 18:00, Звеното работи без прекъсване с граждани.
В звеното е осигурен достъп за хора с увреждания
Какво е необходимо, за да ползвате услугата:- да сте граждани на държава членка на Европейския съюз;
-да притежавате професионална квалификация по регулирана медицинска професия, придобита в държава членка на Европейския съюз.
Подайте необходимите документи:1.Писмена декларация (по образец), съдържаща данни за наличието на застраховка за съответната година за вредите, които могат да настъпят вследствие на виновно неизпълнение на професионалните задължения на декларатора;
2.Документ за гражданство;
3.Удостоверение, издадено от компетентния орган на съответната държава-членка на ЕС, ЕИП или Швейцария, че даклараторът е законно установен на територията й с цел упражняване на съответните дейности, както и че към момента на издаване на удостоверението не му е наложена забрана, включително временна, за упражняване на тези дейности;
4.Доказателства за професионални квалификации;
5.Доказателства, потвърждаващи упражняването на съответната дейност в продължение на най-малко две през последните десет години, когато професията не е регулирана в държавата-членка.
Вътрешен ход на услугата:Декларациите се приемат в Звеното за административно обслужване на Министерство на здравеопазването на адрес пл. „Света Неделя” № 5, София 1000.
Съгласно чл. 20 от ЗППК, при професиите зъботехник, масажист, медицински лаборант, ортопедичен техник, помощник-фармацевт, рентгенов лаборант, рехабилитатор, инспектор по обществено здраве, фелдшер, преподавател по практика по специалностите от професионално направление „Здравни грижи” и „кинезитерапевт“ министърът може да направи проверка на документите, удостоверяващи професионалните квалификации. Проверката е необходима, когато липсата на съответната професионална квалификация застрашава безопасността на гражданите и може да доведе до сериозно увреждане на здравето им. Проверката следва да бъде подчинена на принципите на целесъобразност и пропорционалност. В едномесечен срок от получаване на документите се уведомява писмено лицето за решението на министъра да не проверява професионалната му квалификация или за резултата от извършената проверка. В случай, че проверката на документите създава сериозни затруднения, които могат да доведат до неспазване на едномесечния срок, лицето се уведомява в едномесечен срок за причините за забавянето и за срока на вземане на решение. В този случай срокът на проверката е до два месеца от получаването на пълната документация.
Проверката се извършва от Комисията по чл. 79 от ЗППК, определена със заповед на министъра.
Комисията може да предложи на министъра на здравеопазването да отправи запитване до компетентните органи на държавата-членка по установяване, относно законността на установяването на лицето на територията й, неговото добро професионално поведение, както и за липсата на дисциплинарни, административни или наказателни санкции, свързани с упражняването на съответната професия.
За професии, различни от „лекар”, „лекар по дентална медицина”, „магистър-фармацевт”, „акушерка” и „медицинска сестра”, при съществено несъответствие между професионалните квалификации на декларатора и обучението, провеждано в Република България за упражняването на съответната професия, което може да застраши безопасността на гражданите и да доведе до сериозно увреждане на здравето им, министърът на здравеопазването предоставя на декларатора възможност да докаже, че е придобил липсващите му знания или компетентност, като положи изпит за признаване на правоспособност (по реда на чл. 83, ал. 3 от ЗППК).
Когато професионалните квалификации са проверени от органа по признаване по реда на чл. 21, ал. 1 от ЗППК, услугите могат да се предоставят под професионалното звание, използвано в Република България за осъществяването на съответната дейност.
При непроизнасяне на министъра на здравеопазването в установените в закона срокове, гражданинът на държава-членка може да започне да предоставя съответните услуги.
Министърът на здравеопазването изпраща уведомление до съответната районна (регионална) колегия на Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз, Българския фармацевтичен съюз или на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, с цел вписване в регистъра на лицето. Вписването се смята за извършено от момента на получаване на уведомлението. В регистъра се отбелязва основанието за вписване, като регистрацията може да се подновява ежегодно по същия ред.