1. Копие на официален документ, от който да е видно гражданството, датата и мястото на раждане на заявителя, ако заявителят не е български гражданин (без нотариална заверка);
Важно: До получаване на достъп на Министерството на здравеопазването до Национална база данни „Население“, поддържана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, заявителите – български граждани, също следва да предоставят копие на официален документ, от който да е видно гражданството, датата и мястото на раждане на заявителя (без нотариална заверка) на основание чл. 6, ал. 7 на Наредбата за условията и реда за издаване на удостоверения, свързани с придобита професионална квалификация на територията на Република България, необходими за достъп или за упражняване на регулирана професия на територията на друга държава-членка.
2. Нотариално заверено копие на диплома за придобита в Република България професионална квалификация, когато дипломата е издадена преди 01.01.2012г. Когато дипломата е издадена след 01.01.2012г., се представя обикновено копие на дипломата (не важи в случаите на издаден дубликат на диплома).
В случаите когато професионалната квалификация не е придобита в Република България, но заявителят е придобил в Република България специалност в системата на здравеопазването:
- и квалификацията е призната преди 01.01.2007г., се прилага нотариално заверено копие на документа за признаване от компетентен орган и копие на дипломата от чужбина (без нотариална заверка);
- и квалификацията е призната след 01.01.2007г. от Министерството на здравеопазването, се посочва № и датата на удостоверението за призната професионална квалификация.
3. Нотариално заверено копие на приложението към дипломата, издадена преди 01.01.2012г., в случаите, когато приложението съдържа информация за хорариума (часовете) на изучаваните учебни дисциплини или нотариално заверено копие (или оригинал) на академична справка за придобитата квалификация, в случаите, когато приложението към дипломата не съдържа информация за хорариума (часовете) на изучаваните учебни дисциплини.
Когато дипломата е издадена след 01.01.2012г., се представя обикновено копие на приложението към дипломата.
4. Нотариално заверено копие на свидетелство за придобита специалност в системата на здравеопазването в случаите, когато заявителят е придобил специалност в системата на здравеопазването преди 01.01.2009г. Когато свидетелството за придобита специалност е издадено след 01.01.2009г., се представя обикновено копие на свидетелство за придобита специалност.
5. Нотариално заверено копие на академична справка (или удостоверение) за придобитата специалност в системата на здравеопазването, в случаите когато заявителят е придобил специалност в системата на здравеопазването в Република България. Документът се издава от висшето училище, издало свидетелството за придобита специалност.
6. Документ от съответната съсловна организация за наличие или липса на наложени наказания, свързани с упражняването на медицинската професия, издаден до 3 месеца преди подаване на заявлението (приема се и нотариално заверено копие), в случаите когато за съответната професия има създадена със закон съсловна организация и задължително членство в нея.
- в случай че заявителят не е упражнявал професията си в Република България през последните 3 години (а само за лекари и лекари по дентална медицина – през последната 1 година) – нотариално заверена декларация, подписана в срок до 3 месеца преди подаване на заявлението, в която се декларира от коя дата заявителят не упражнява съответната професия на територията на Република България;
- в случай че заявителят изобщо не е упражнявал професията си на територията на Република България – нотариално заверена декларация, подписана в срок до 3 месеца преди подаване на заявлението, че съответната регулирана професия изобщо не е упражнявана до момента в Република България.
7. Документ за идентичност на имената на лице с различни имена, ако заявителят не е български гражданин. Министърът на здравеопазването извършва служебна проверка за промяна на имената на заявител – български гражданин, чрез проверка в Национална база данни „Население“, поддържана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Важно: До получаване на достъп на Министерството на здравеопазването до Национална база данни "Население", поддържана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, заявителите – български граждани, които са с различни имена, също следва да предоставят документ за идентичност на имената на основание чл. 6, ал. 7 на Наредбата за условията и реда за издаване на удостоверения, свързани с придобита професионална квалификация на територията на Република България, необходими за достъп или за упражняване на регулирана професия на територията на друга държава-членка.
8. Документ за трудов стаж за последните 5 години към датата на подаване на заявлението – такъв документ подават само лицата с професионална квалификация: „лекар“, „лекар по дентална медицина“, „магистър-фармацевт“, „медицинска сестра“ или „акушерка“, завършили преди 01.01.2007г. и само ако са упражнявали професията поне 3 последователни години (в които няма прекъсване повече от 3 месеца) през последните 5 години:
- актуално препис-извлечение от трудова книжка или друг документ, издаден от работодателя/работодателите през последните 5 години в Република България, от което са видни:
o заеманата длъжност на всяка месторабота;
o дати на постъпване и напускане на всяка месторабота;
o в каква структура на лечебното заведение е упражнявана професията – пълното наименование на клиника/ отделение/лаборатория/аптека/кабинет или др. (без абревиатури);
o периодите (с дати от - до), през които заявителят е ползвал отпуск или последователни отпуски с продължителност повече от 3 месеца – неплатен отпуск, отпуск поради бременност, раждане, осиновяване, отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, отпуск поради временна неработоспособност или друг вид отпуск. В случай че не е ползван отпуск или последователни отпуски с продължителност повече от 3 месеца, това изрично следва да е отбелязано;
- за самонаети – документ от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, от който е видна:
o датата на регистрация на лечебното заведение по чл. 40 на Закона за лечебните заведения и
o периода/периодите, през който/които е осъществявана (съответно отчитана) дейност през последните 5 години.
- В случаите когато заявителят има призната професионална квалификация (по посочените по-горе професии) в друга държава-членка и е упражнявал професията си поне 3 последователни години през последните 5 години, се представят следните документи:
1) документ, удостоверяващ призната професионална квалификация;
2) документ за професионален стаж по съответната професия за последните 5 години в държавата-членка, признала професионалната квалификация, в който задължително се съдържа информация и за това дали заявителят е ползвал или не отпуск с продължителност повече от 3 месеца. В случай че не е ползван отпуск или последователни отпуски с продължителност повече от 3 месеца, това изрично следва да е отбелязано.
ВАЖНО: посочените документи в т. 1) и т. 2) трябва да са заверени с „апостил“ или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държавата, която е издала съответния документ, придружени с превод на български език. Преводите на документите на български език също се заверява надлежно по един от следните начини: Ако чуждестранният документ е преведен на български език на територията на Република България, е необходимо подписът на преводача, положен в извършения от него превод, да бъде нотариално удостоверен в Република България. Ако чуждестранният документ е преведен в друга държава, подписът на преводача се заверява от дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава.
- В случаите когато заявителят е работил по-малко от 3 последователни години през последните 5 години, се представя декларация (без нотариална заверка), че съответната регулирана професия е упражнявана по-малко от 3 последователни години през последните 5 години.
9. В случаите на придобити права по смисъла на чл. 30 от Директива 2005/36/ЕО – а именно заявителят има разкрита практика за първична медицинска помощ и няма придобита специалност „Обща медицина“, но желае да работи като общопрактикуващ лекар в друга държава-членка, заявителят следва да представи документ от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, от който е видна датата на регистрация на лечебното заведение по чл. 40 на Закона за лечебните заведения и периода/периодите, през който/които е осъществявана (съответно отчитана) дейност.
10. Документ за платена държавна такса за удостоверение.
Заявленията за издаване на удостоверения се приемат в Центъра за административно обслужване на Министерство на здравеопазването. При непълноти в документите заявителят се уведомява писмено да представи в срок до един месец липсващите документи. В този случай срокът за издаване на удостоверението спира да тече.
Ако необходимият документ не бъде представен от заявителя в едномесечен срок, процедурата по издаване на удостоверение се прекратява.
В случай че са представени всички необходими документи, експерт от дирекция „Медицински дейности”, проверява съответствието на придобитата квалификация с минималните квалификационни изисквания на Директива 2005/36/ЕО, транспонирана в българското законодателство със Закона за признаване на професионални квалификации.
Удостоверенията са електронно подписани.
Срокът за изпълнение на услугата е 30-дневен за стандартна услуга и 10 работни дни за бърза услуга. След поставяне на изходящ номер, електронно подписаното удостоверение се изпраща по електронна поща на заявителя, но заявителят отбелязва в заявлението дали желае да получи:
- електронно подписаното удостоверение само по електронна поща на посочен в заявлението е-mail;
- освен електронно подписаното удостоверение и хартиено копие на удостоверението в МЗ лично или от друго лице, което представлява заявителя (името на лицето се посочва в заявлението);
- освен електронно подписаното удостоверение и хартиено копие на удостоверението по пощата на посочен в заявлението пощенски адрес.