Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Дирекция "Горско стопанство"
Адрес: обл. Кърджали, общ. Кърджали, гр. Кърджали, ул. Васил Левски 2, п.к. 6600
Код за междуселищно избиране: 0361
Телефон за връзка: 0887222339
Адрес на електронна поща: rdgkardjali@abv.bg
Работно време: Стандартно работно време, от 08:30 до 17:00, 12-12.30
Ред за подаване на заявление, разглеждане и одобряване на план-извлечение. Срок на действие на план-извлечението.
План-извлечението по смисъла на § 1, т. 56 от допълнителната разпоредба на Закона за горите се изготвя от лице, регистрирано в публичния регистър на Изпълнителната агенция по горите по чл. 235 от Закона за горите, оправомощено от собствениците или лицата, на които е предоставено управлението на съответната горска територия.
I. Предложението за определяне или промяна на предвидената насока на стопанисване се подава до РДГ - Кърджали придружено със:
1. попълнено план-извлечение по образец, утвърден от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите;
2. обяснителна записка, в която се посочва основанието, налагащо промяната;
3. скица – когато предлаганата сеч ще се провежда в част от насаждението;
4. документ за платена такса;
Забележка: Когато горскостопанският план или програма е в процес на изработване, насоките за стопанисване се определят с план-извлечение, като в случаите на сключен договор за изработването им план-извлечението се съгласува и с лицето, на което е възложено изработването. План-извлеченията и предписанията за санитарни и принудителни сечи се предоставят за информация на лицето, на което е възложено изработването на съответния план или програма. Горскостопански план или програма се счита, че е в процес на изработване от датата на обявяване на процедура за възлагане на изработването му или от датата на сключване на договора до издаване на заповед за утвърждаване.
II. План-извлечението се разглежда от комисия, назначена от директора на регионалната дирекция по горите или оправомощено от него длъжностно лице. В комисията могат да се включват и представители на:
1. лесозащитна станция, когато се предвижда провеждане на санитарна сеч;
2. горска семеконтролна станция, когато се предлага провеждане на сеч в семепроизводствени насаждения и в насаждения с регистрирани източници за добив на горски репродуктивни материали;
3. дирекция на природния парк, когато провеждането на сечта е в насаждение на територията на природен парк;
4. собственика или оправомощено от него лице.
В едномесечен срок от постъпване на предложението комисията изготвя протокол за работата си, с който се произнася относно необходимостта от промяната. В 14-дневен срок от предоставяне на протокола и на влязло в сила решение или становище на компетентния орган по околна среда директорът на регионалната дирекция по горите или оправомощено от него длъжностно лице одобрява или мотивирано отказва да одобри план-извлечението за определяне или промяна на насоката на стопанисване. Одобреното план-извлечение се публикува на интернет страницата на съответната регионална дирекция по горите в седемдневен срок.
За територии, подлежащи на планиране с горскостопански план, комисията може да извършва проверка на терен при спазване на методиката по чл. 36, ал. 1 на Наредба № 18 от 2015 г. за инвентаризация и планиране в горските територии (ДВ, бр. 82 от 2015 г.).
III. Срокът на действие на план-извлечението съответства на срока на действието на горскостопанския план или програма, за която се отнася, а когато:
1. няма утвърден горскостопански план, срокът на действие на план-извлечението е до 18 месеца считано от датата на неговото одобрение;
2. горскостопанският план или програма е в процес на изработване, срокът на действие на план-извлечението е до утвърждаване на съответния план или програма.
Наредба № 8 от 5.08.2011 г. за сечите в горите
За услугата се заплаща фиксирана такса на стойност 15 лв.Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:На гише в административно звено за обслужване с банкова карта
По банков път
По електронен път