Услугата може да бъде заявена на Работно място № 5 в Центъра за услуги и информация, в сградата на Община Стара Загора, бул."Цар Симеон Велики" № 107 - партерен етаж.
Работно време: 08:30-17:30 ч.(без прекъсване); всеки четвъртък до 19:30 ч.
Необходими документи:
- Заявление-декларация за категоризиране на заведение за хранене и развлечение – отбелязва се първоначално определяне на категория
- Копие от документа за ползване на обекта, когато обектът не е собствен на заявителя и не подлежи на вписване - отнася се само за места за настаняване
- Изрично пълномощно, когато заявление-декларацията се подава от пълномощник
- Документ за платена такса съгласно Тарифата за таксите, които се събират по Закона за туризма
В заявление-декларацията се декларират най-малко:
а) наименованието на лицето, както и името на заведението за хранене и развлечения (с изписване с български и с латински букви), и адрес; телефон/факс и адрес на електронна поща, ако разполага с такива; в противен случай се изписват имената на упълномощеното лице и неговите телефон/факс и адрес на електронна поща;
б) ЕИК и/или основанието, на което лицето има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност, включително по законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, и на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария;
в) че лицето не е в ликвидация – за лицата, които не са търговци;
г) професионалната и езиковата квалификация на персонала в обекта;
д) обстоятелства, свързани с образованието или с професионалната квалификация, стаж в туризма и езиковата квалификация на управителя на туристическия обект съгласно изискванията на наредбата по чл. 121, ал. 5 от Закона за туризма (ЗТ);
е) че лицето има право да извършва дейност в обекта, като се посочват индивидуализиращи данни за документа за ползване в зависимост от вида му, а когато документът за ползване подлежи на вписване, се посочват акт, том и година и службата по вписванията, в която е вписан.
Обстоятелствата по букви „г“, „д“ и „е“ се установяват служебно и/или при проверката на място в туристическия обект от експертна работна група.
Ресторантьорство може да извършва лице, което:
1. е търговец по смисъла на Търговския закон или е юридическо лице, което има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност, включително по законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, и на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария;
2. не е в производство по несъстоятелност или в ликвидация;
3. има персонал с изискуемото образование и езикова квалификация, като за управленския персонал се изисква и стаж.
Съгласно Закона за туризма на категоризиране подлежат самостоятелните заведения за хранене и развлечения и прилежащите към местата за настаняване заведения за хранене и развлечения, независимо от вида на тяхната собственост и начина на управлението им. Категоризацията на туристическите обекти се извършва от министъра на туризма или от кмета на общината съобразно категорията и вида на обекта.
Министърът на туризма или оправомощено от него длъжностно лице определя категорията на:
- самостоятелните заведения за хранене и развлечения – ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници и барове - категория "четири звезди" и "пет звезди";
- прилежащите към категоризираните от него места за настаняване и хижи, заведения за хранене и развлечения.
Кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице по предложение на Общинската експертна комисия по категоризация на туристически обекти (ОЕККТО) определя категорията на:
- самостоятелните заведения за хранене и развлечения - ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници и барове – "една звезда", "две звезди" и "три звезди";
- прилежащите към категоризираните от него места за настаняване, заведения за хранене и развлечения.
Заведенията за хранене и развлечения, прилежащи към местата за настаняване, могат да получат категория, различна от тази на мястото за настаняване, като разликата между тях е не повече от една звезда.
Не подлежат на категоризиране:
- заведения за хранене и развлечения, разположени в учебни и лечебни заведения, както и във ведомства и предприятия, предназначени за ползване само от техни служители и за които няма осигурен свободен достъп за външни посетители;
- заведения за бързо обслужване, чийто капацитет е до 12 места за сядане, или обособени с до 12 места за сядане части от търговски обекти;
- обособени като места за хранене части от помещения или дворове на категоризирани къщи за гости, стаи за гости и хостели, където се предлага домашно приготвена храна само на гостите, вписани в регистъра на настанените туристи на съответния обект;
- ловните бази по Закона за лова и опазване на дивеча: ловна резиденция, ловен дом, ловна хижа и ловен заслон.
Категорията на заведенията за хранене и развлечения се определя на базата на съответствието им с минималните задължителни изисквания за изграждане, обзавеждане и оборудване, обслужване, предлагани услуги и наличие на образование или професионална квалификация, езикова квалификация и стаж в туризма на управителя и професионална и езикова квалификация на персонала.
Процедура по извършване на административната услуга
Определени от категоризиращия орган длъжностни лица разглеждат заявление-декларациите и приложените към тях документи в 14-дневен срок от датата на постъпването им и след като констатират, че представените документи съответстват на изискванията на Закона за туризма, изготвят мотивирано предложение до кмета на Община Стара Загора или до оправомощено от него длъжностно лице да открие процедура по категоризиране на туристическия обект и да издаде временно удостоверение за откритата процедура.
Временното удостоверение е със срок на валидност три месеца.
В случай на констатирана непълнота или нередовност на представените документи длъжностните лица писмено уведомяват заявителя и определят 14-дневен срок от получаване на уведомлението за отстраняването им. Срокът за разглеждане на документите спира да тече до датата на отстраняване на непълнотата и/или нередовността.
Ако в указания по-горе срок непълнотите и/или нередовностите не бъдат отстранени, кмета на Община Стара Загора или оправомощено от него длъжностно лице със заповед отказва определяне на вид и категория на обекта. Заповедта се изпраща на заявителя.
В срока на временното удостоверение кмета на Община Стара Загора или оправомощено от него длъжностно лице определя експертна работна група за проверка на място в обекта за съответствието му с изискванията за заявената категория. Експертната работна група се състои най-малко от трима души – председател и членове. За проверката се съставя констативен протокол, който отразява всички установени факти и обстоятелства от контрола като при необходимост се дават задължителни предписания. Посочва се срок за отстраняване на несъответствията. Максималният срок за изпълнение на задължителните предписания е 30 дни. При мотивирано предложение от страна на заявителя срокът може да се удължи с още 15 дни с решение на ОЕККТО. Констативният протокол задължително се връчва на отговорното лице по управление на туристическия обект. След изтичането на дадения срок, оправомощено длъжностно лице извършва проверка на място за установяване на изпълнението на предписанията.
Констативният протокол съдържа предложение до ОЕККТО за определяне на вида и категорията на обекта, които са заявени или които са установени от експертната работна група при проверката на място в обекта или за отказ за определяне на вида и категорията – когато лицето не отговаря на изискванията на чл.113 или не е представило документ съгласно чл.129, ал.1 от ЗТ.
Кметът на Община Стара Загора или оправомощено от него длъжностно лице въз основа на предложението на ОЕККТО в срока на временното удостоверение за открита процедура определя вида и категорията на обекта и издава удостоверение за определена категория или със заповед мотивирано отказва определянето на категория.
Отказът за откриване на процедура по категоризиране и за определяне на категория на туристическия обект подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
При издаване на заповед за отказ за определяне на вида и категорията на обекта заявителят няма право да подаде ново заявление-декларация в срок 6 месеца от влизането в сила на заповедта за отказ.
Когато в срока на издаденото временно удостоверение за открита процедура по категоризиране на обекта не е извършена проверка на място за съответствието му с изискванията за заявената категория, по причина, която не се дължи на ресторантьора срокът на временното удостоверение може да бъде еднократно удължен. Кметът на Община Стара Загора или оправомощено от него длъжностно лице със заповед определя удължения срок по предложение на длъжностни лица на Община Стара Загора и издава ново временно удостоверение с актуален срок на валидност.
На категоризираните туристически обекти се издава категорийна символика в зависимост от техния вид и категория, включваща удостоверение и табела. Категорийната символика е унифицирана и се издава по образец, утвърден от министъра на туризма.
Срокът на издаденото удостоверение за определена категория на туристическите обекти е 5 години.
Категорийната символика се получава лично или чрез упълномощен представител на заявителя в Центъра за услуги и информация срещу подпис.
Категоризираните туристически обекти и лицата, извършващи дейността в тях, се вписват в Общинския и в Националния туристически регистър.