Административни звена, в които се подават документите и се получава информация за хода на преписката:
Дирекция "Административно обслужване"
Адрес: обл. София (столица), общ. Столична, гр. София, р-н Средец, ул. "Славянска" № 8, п.к. 1052
Код за междуселищно избиране: 02
Телефон за връзка: (02)940 7001, (02) 940 7327, (02) 940 7331
Адрес на електронна поща: e-docs@mi.government.bg
Работно време: Стандартно работно време, от 09:00 до 17:30, Съгласно чл. 37, ал. 4 от Устройствения правилник на Министерството на икономиката и индустрията, работното време на административните звена, които осъществяват адинистративно обслужване на граждани е от 09.00 ч. до 17.30 ч. Работното време на Центъра за административно обслужване на гражданите e от 9,00 до 17,30 ч. в делнични дни без прекъсване. Телефоните за връзка с ЦАО са на цената на един градски разговор, съгласно тарифата на набиращия абонат.
В звеното е осигурен достъп за хора с увреждания
Оценка на идеен проектКандидатите за участие в процедурата по издаване на разрешение за производство на тютюневи изделия подават до Експертния съвет писмо за намерение за извършване на инвестиция и искане за удостоверяване на съответствието на проекта с изискванията на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (ЗТТСИ).
Експертният съвет извършва оценка на представения проект относно следните обстоятелства:
1. дали предвидените производствени помещения са подходящи за производство на тютюневи изделия;
2. дали производствените помещения и предвиденото оборудване могат да осигурят технически и технологични възможности за осъществяване на пълен производствен процес на тютюневи изделия.
Оценка на производствените помещенияКандидатът, който е уведомен за съответствието на проекта с изискванията на ЗТТСИ, може да подаде заявление до Експертния съвет за оценка на производствените помещения и оборудване, с които разполага.
В двумесечен срок от получаване на заявлението, Експертният съвет извършва оценка дали:
1. помещенията и оборудването, с което разполага кандидатът, съответстват на одобрения проект;
2. оборудването е технически изправно;
3. производствените помещения и оборудването осигуряват технически и технологични възможности за осъществяване на пълен производствен процес на тютюневи изделия.
Издаване на разрешение за производство на тютюневи изделияЗа издаване на разрешение за производство на тютюневи изделия се подава писмено заявление до Министерския съвет чрез министъра на икономиката и индустрията.
Заявленията и приложените документи се внасят за разглеждане от Министерския съвет с доклад на министъра на икономиката и индустрията и проект на решение не по-късно от 60 дни от постъпване на заявленията.
Министерският съвет разглежда доклада, заявлението и приложените документи и приема решение за издаване или за отказ за издаване на разрешение за производство на тютюневи изделия в срок до 3 месеца от постъпване на заявлението.
Решението се връчва на заявителите по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Контрол върху дейността Контролът върху дейността на притежателите на разрешения за производство на тютюневи изделия се извършва от министъра на икономиката и индустрията чрез експертния съвет, който разглежда постъпилите писмени сигнали и жалби за наличие на основания за отнемане на разрешения по чл. 38 ЗТТСИ, или чрез упълномощени длъжностни лица.
Наредба за условията и реда за издаване и за отнемане на разрешения за промишлена обработка на тютюн и за производство на тютюневи изделия
За услугата се заплаща фиксирана такса на стойност 500 лв.Таксата се заплаща съгласно ТАРИФА № 12 за таксите, които се събират в системата на Министерството на финансите по Закона за държавните такси.
Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:По банков път
На гише в административно звено за обслужване с банкова карта